Pregled bibliografske jedinice broj: 1136913
Optimiranje fotokatalitičke razgradnje neonikotinoida u uvjetima UVA-LED zračenja
Optimiranje fotokatalitičke razgradnje neonikotinoida u uvjetima UVA-LED zračenja, 2021., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1136913 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimiranje fotokatalitičke razgradnje neonikotinoida u uvjetima UVA-LED zračenja
(Optimization of photocatalytic degradation of neonicotinoids under UVA-LED irradiation)
Autori
Liber, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
14.07
Godina
2021
Stranica
86
Mentor
Tomašić, Vesna
Neposredni voditelj
Duplančić, Marina
Ključne riječi
pesticidi, heterogena fotokataliza, imidakloprid, TiO_2, pločasti fotoreaktor
(pesticides, heterogeneous photocatalysis, imidacloprid, TiO2, plate flat photoreactor)
Sažetak
Pesticidi su proizvodi kemijskog ili biološkog porijekla namijenjeni suzbijanju štetnika u poljoprivredi. Unatoč brojnim prednostima, pesticidi jednostavno dospijevaju u tlo i površinske i podzemne vode te mogu biti iznimno opasni za ekosustav i zdravlje živih organizama. S obzirom da ih je teško ukloniti iz voda konvencionalnim tehnikama obrade, prednost se daje naprednim oksidacijskim procesima s naglaskom na heterogenu fotokatalizu. U teorijskom dijelu rada dan je uvid u problematiku s posebnim naglaskom na heterogenu fotokatalizu, razvoj fotokatalizatora učinkovitih u uvjetima simuliranog Sunčevog zračenja te pregled uobičajenih izvedbi fotoreaktora. Cilj rada bio je ispitati utjecaj intenziteta zračenja, pH vrijednosti te koncentracije otopine imidakloprida na fotokatalitičku aktivnost imobiliziranog TiO2 katalizatora, primjenom imidakloprida kao modelne komponente. Mjerenja su provedena u pločastom fotoreaktoru uz recirkulaciju reakcijske smjese te uz UVA-LED module kao izvore zračenja (20 i 30 W) smještene izvan reaktora. Prije i nakon svakog eksperimenta mjeren je pH i ukupni organski ugljik, a fotokatalitička razgradnja praćena je mjerenjem promjene koncentracije imidakloprida primjenom tekućinske kromatografije visoke djelotvornosti. Istraživanja su provedena prema planu eksperimenta izrađenom pomoću programskog paketa Design-Expert. Nađeno je da je intenzitet zračenja jedini signifikantni (utjecajni) faktor za fotokatalitičku razgradnju imidakloprida. Provedena je kinetička anliza, predložen je odgovarajući kinetički model te je postignuto vrlo dobro slaganje između eksperimentalnih rezultata i pretpostavljenog modela reakcije. Proveden je eksperiment pri optimalnim uvjetima rada bez prethodne obrade reakcijske smjese u ultrazvučnoj kupelji, koji je pokazao neznatno manju fotokatalitičku učinkovitost u odnosu na fotokatalizu uz prethodnu primjenu ultrazvuka. Eksperiment sa optimalnim radnim uvjetima proveden je i pri izvoru zračenja UVA-LED od 20 W, pri čemu je postignuta dvostruko manja fotokatalitička aktivnost u odnosu na UVA-LED snage 30 W. Fotolitička razgradnja imidakloprida pokazala je vrlo malu učinkovitost, a nađeno je i da aeracija ne pogoduje razgradnji imidakloprida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-8669 - Intenzifikacija fotokatalitičkih i katalitičkih procesa za obradu otpadnih voda i otpadnih plinova (IN-PhotoCat) (Tomašić, Vesna, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb