Pregled bibliografske jedinice broj: 1135768
Politički diskurs Hijacinta Boškovića u časopisu Duhovni život
Politički diskurs Hijacinta Boškovića u časopisu Duhovni život // Prilozi o hrvatskoj neoskolastici / Šestak, Ivan ; Oslić, Josip ; Gavrić, Anto (ur.).
Zagreb: Filozofsko-teološki Institut Družbe Isusove, 2014. str. 200-209 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1135768 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politički diskurs Hijacinta Boškovića u časopisu
Duhovni život
(The Political Discours of Hijacint Bošković in the
journal Duhovni život)
Autori
Bolšec, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prilozi o hrvatskoj neoskolastici
/ Šestak, Ivan ; Oslić, Josip ; Gavrić, Anto - Zagreb : Filozofsko-teološki Institut Družbe Isusove, 2014, 200-209
ISBN
978-953-231-139-6
Skup
Konferencija o hrvatskoj neoskolastici
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.03.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hijacint Bošković, politička filozofija, totalitarizam, kritika
(Hijacint Bošković, Political Philosophy, Totalitarianism, Criticism)
Sažetak
Poznatiji kao tomistički mislilac koji se ponajviše bavio spoznajnom problematikom, Hijacint Bošković (1900. -1947.) obrađivao je također teme iz područja estetike i politike. No upravo je područje politike, ukoliko taj pojam shvatimo korijenski, nešto što ga je, s obzirom na društveno – politički kontekst, misaono itekako zaokupljalo. Ta tematika ujedno je bila izrazito problematična upravo zbog historijskog konteksta pa mu je samim time donijela i najviše problema. Njegov pristup suvremenoj političkoj situaciji bio je izvoran, direktan i beskompromisan. Bošković je, poznavajući suvremena filozofska gibanja te učen u tomističkoj tradiciji i kršćanskom personalizmu, u svom diskursu s povijesno – kulturnim gibanja ušao raščlanjujući korijene liberalnog poretka, koji je izazvao krizu, te demaskirajući elemente totalitarnih ideologija koje se nude kao lijek za stvorenu duhovnu situaciju. Međutim, Hijacint Bošković, progovarajući izravno i jasno o ideološkoj perverziji, ujedno pokazuje koje je rješenje za tu situaciju. Njegova pozicija je stoga u suprotnosti s totalitarnim sustavima od kojih će jedan od njih, u njemu blisko vrijeme, biti de facto postavljen kao država. Ipak, potrebno je promotriti razloge zbog kojih je zaista Hijacint Bošković, kao oštar polemičar protiv ideoloških tendencija, bio maknut iz sfere društvenog života te što je on, gotovo apelirajući, predstavljao kao rješenje za konfliktno stanje. Na taj način bismo dobili potpuniju sliku njegovog političkog diskursa koji ujedno još uvijek posjeduje obilježje suvremenosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Filozofija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Zagrebu-N/A - Kršćanska filozofija unutar hrvatske filozofije 20. stoljeća (KFUHF) (Sestak, Ivan, NadSve ) ( CroRIS)
Profili:
Nikola Bolšec
(autor)