Pregled bibliografske jedinice broj: 1135253
Utjecaj interneta i društvenih mreža na znanja i stavove o cijepljenju u srednjoškolskoj populaciji
Utjecaj interneta i društvenih mreža na znanja i stavove o cijepljenju u srednjoškolskoj populaciji, 2021., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 1135253 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj interneta i društvenih mreža na znanja i stavove o cijepljenju u srednjoškolskoj populaciji
(The impact of the internet and social networks on knowledge and attitudes about vaccination in the secondary school population)
Autori
Hac, Dragana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
17.06
Godina
2021
Stranica
34
Mentor
Miškulin, Ivan
Ključne riječi
adolescenti ; cijepljenje ; društvene mreže ; internet ; stav ; znanje
(adolescent ; attitude ; Internet ; knowledge ; social networks ; vaccination)
Sažetak
Cilj istraživanja: Utvrditi utjecaj interneta i društvenih mreža na znanja i stavove o cijepljenju u srednjoškolskoj populaciji, vjeruju li više informacijama koje su im dostupne na društvenim mrežama, jesu li u mogućnosti razlikovati točne od netočnih informacija o cijepljenju koje dobivaju preko interneta, portala i društvenih mreža te istražiti postoji li povezanost između promatranih varijabli. Nacrt studije: Istraživanje je ustrojeno kao presječno istraživanje. Ispitanici i metode: U istraživanju je sudjelovalo 1012 učenika trećeg i četvrtog razreda srednjih škola u Varaždinskoj te Bjelovarsko - bilogorskoj županiji. Isključivo online anketnim upitnikom koji se provodio od ožujka 2021. do travnja 2021., ispitivani su sociodemografski podaci, navike korištenja društvenih mreža, stavovi te znanje o cijepljenju i cjepivima. Rezultati: Najučestaliji društveni profil koji ispitanici imaju otvoren je facebook. O svom zdravlju, zdravstvenom stanju, cijepljenju i cjepivima putem društvenih mreža informira se 41, 9% ispitanika. Polovica ispitanika navodi da mogu vrlo često ili gotovo stalno razlikovati točne od netočnih tvrdnji na društvenim mrežama i internetu vezano uz cijepljenje i cjepiva. Ispitanici koji se informiranju na internetu značajnije više navode da je cijepljenje sasvim nepotrebno. Provjerom znanja najviše točnih odgovora je u rasponu od 6 – 8 odgovora, medijan broja točnih odgovora na cijelom uzorku je 7 (najmanje 2 do najviše 12 točnih odgovora). Zaključak: Ispitanici koji se informiranju na internetu (blogovi, društvene mreže) značajnije više imaju negativniji stav prema cijepljenju i cjepivima. Ispitivanjem je potvrđeno da postoji značajna razlika u raspodjeli ispitanika prema broju točnih odgovora s obzirom na način informiranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita