Pregled bibliografske jedinice broj: 1133374
Redovništvo na području središnje Hrvatske u srednjem vijeku
Redovništvo na području središnje Hrvatske u srednjem vijeku // Antemurale Christianitatis. Crkva i društvo na području Središnje Hrvatske krajem 15. i početkom 16. stoljeća. Zbornik radova sa znanstvenog skupa Antemurale Christianitatis – Crkva i društvo na području Središnje Hrvatske krajem 15. i početkom 16. stoljeća održanoga 15. studenog 2019. godine u Sisku i Hrvatskoj Dubici / Matić, Tomislav ; Grgić, Stipica (ur.).
Sisak: Sisačka biskupija ; Hrvatsko katoličko sveučilište ; Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 181-204
CROSBI ID: 1133374 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Redovništvo na području središnje Hrvatske u srednjem vijeku
(Monasticism in Central Croatia in the Middle Ages)
Autori
Patafta, Daniel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Antemurale Christianitatis. Crkva i društvo na području Središnje Hrvatske krajem 15. i početkom 16. stoljeća. Zbornik radova sa znanstvenog skupa Antemurale Christianitatis – Crkva i društvo na području Središnje Hrvatske krajem 15. i početkom 16. stoljeća održanoga 15. studenog 2019. godine u Sisku i Hrvatskoj Dubici
Urednik/ci
Matić, Tomislav ; Grgić, Stipica
Izdavač
Sisačka biskupija ; Hrvatsko katoličko sveučilište ; Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Sisak
Godina
2021
Raspon stranica
181-204
ISBN
978-953-57368-9-9
Ključne riječi
redovništvo, središnja Hrvatska, Mohačka bitka, samostani, opatije
(monasticism, central Croatia, Battle of Mohács, monasteries, abbeys Antemurale)
Sažetak
Na području središnje Hrvatske od 13. do 16. stoljeća katoličko je redovništvo u svoj svojoj pojavnosti doživjelo velik procvat. Pomicanjem institucija hrvatske državnosti prema sjeveru i razvojem prostora središnje Hrvatske i Slavonije od 13. stoljeća na ovom velikom prostoru srednjovjekovne Hrvatske djeluje kroz kasni srednji vijek velik broj redovničkih zajednica. Vrlo rano, početkom 13. stoljeća, dolaze cisterciti, zatim u istom razdoblju franjevci i dominikanci, krajem istog stoljeća premonstratenzi ili norbertinci te pavlini. Od viteških redova od kraja 12. stoljeća prisutni su templari, a od 13. stoljeća ivanovci. Uz muške zajednice pojavljuju se još i neistražene ženske redovničke zajednice klauzurnog tipa. U vremenu od 13. stoljeća cijeli prostor središnje Hrvatske bit će premrežen velikim brojem opatija i samostana različitih redovničkih zajednica. Mnoge će od njih doživljavati svoje unutarnje krize i slabiti kroz naredna stoljeća, ali konačan udarac cvatućem redovništvu na ovom prostoru zadat će provale Osmanlija u 16. stoljeću, osobito nakon Mohačke bitke 1526., kada će sve redovničke zajednice gotovo nestati, osim franjevaca i pavlina, koji će nakon krize s početka 16. stoljeća u istom stoljeću doživjeti svoj procvat i obnovu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest