Pregled bibliografske jedinice broj: 1133266
Sestrinska razmatranja kao nadopuna smjernicama Surviving Sepsis Campaign (SSC)
Sestrinska razmatranja kao nadopuna smjernicama Surviving Sepsis Campaign (SSC) // Nursing considerations to complement the Surviving Sepsis Campaign guidelines / Slijepčević, Jelena (ur.).
Zagreb: Alfa, 2016. str. 01-52
CROSBI ID: 1133266 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sestrinska razmatranja kao nadopuna smjernicama
Surviving Sepsis Campaign (SSC)
(Nursing considerations to complement the Surviving
Sepsis Campaign guidelines)
Autori
Slijepčević, Jelena ; Friganović, Adriano ; Končar, Mirela ; Močenić, Martina ; Marić, Martina ; Tomašić, Mateja ; Ankica, Mick ; Puhač, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Nursing considerations to complement the Surviving Sepsis Campaign guidelines
Urednik/ci
Slijepčević, Jelena
Izdavač
Alfa
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
01-52
ISBN
978-953-59170-0-7
Ključne riječi
sepsa ; teška sepsa ; septični šok ; sestrinska skrb ; smjernice ; SSC
(Sepsis ; Severe Sepsis ; Septic shock ; Intensive Care, Guidelines, SSC)
Sažetak
Cilj: Pružiti niz preporuka, utemeljenih na najboljim dostupnim dokazima koji će voditi zdravstvene profesionalce u provođenju zdravstvene njege pacijenata sa teškom sepsom. Dizajn: Međunarodni stručnjaci i ključni pojedinci uključili su se u podgrupe, te su modificiranom Delphi metodom putem elektroničke baze vodili rasprave unutar grupe s ciljem postizanja konsenzusa. Metode: Koristili smo Surviving Sepsis Campaign (SSC) kao okvir za nastajanje strukture i sadržaja ovih smjernica. Koristili smo razrede preporuka, razvoj i evaluaciju (GRADE), kako bi ocijenili kvalitetu dokaza iz visoke (A) do vrlo niske (D) i odredili snagu preporuka, gdje razred 1 ukazuje na jasnu prednost u septičnoj populaciji i ocjena 2 koja ukazuje na manje povjerenje u korist septične populacije. U područjima bez potpunog sporazuma između svih autora, poduzet je proces elektroničke rasprave svih dokaza do postizanja konsenzusa. Ovaj proces se proveo neovisno od bilo kojih sredstava financiranja. Rezultati: Šezdeset tri preporuke povezane sa sestrinskom skrbi pacijenata sa teškom sepsom su napravljene. Preporuke prevencije odnose se na obrazovanje, odgovornost, nadzor nad bolničkim infekcijama, higijenu ruku, prevenciju respiratornih infekcija, infekcija centralnih vena, kirurškog reza i infekcije urinarnog trakta ; dok se preporuke za upravljanje infekcijama odose na kontrolu izvora zaraze i mjerama prijenosa. Preporuke povezane sa inicijalnom resuscitacijom uključuju poboljšano prepoznavaje pogoršanja pacijenta, dijagnozu teške sepse, traženje dodatne pomoći i pokretanje ranih mjera resuscitacije. Važni elementi hemodinamskog suporta odnose se na poboljšanje tkivne oksigenacije i makrocirkulacije. Preporuke koje se odnose na podršku zdravstvenoj njezi, uključuju aspekte prehrane, njege usta i očiju, prevencije i menadžmenta dekubitusa. Pedijatrijske preporuke odnose se na upotrebu antibiotika, steroida, vazopresora i inotropa, resuscitaciju tekućinama, sedaciju, analgeziju i važnost terapijskog cilja, odnosno krajnje točke. Zaključak: Postignut je konsenzus u vezi mnogih aspekata sestrinske skrbi pacijenata sa teškom sepsom. Unatoč tome, postoji hitna potreba za budućim dokazima za boljim informacijama u ovom području intenzivne skrbi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA