Pregled bibliografske jedinice broj: 1131013
PČELE (APIS MELLIFERA) KAO BIOLOŠKI POKAZATELJ ONEČIŠĆENJA U OKOLIŠU
PČELE (APIS MELLIFERA) KAO BIOLOŠKI POKAZATELJ ONEČIŠĆENJA U OKOLIŠU // PROCEEDINGS BOOK OF THE 2nd INTERNATIONAL CONFERENCE THE HOLISTIC APPROACH TO ENVIRONMENT / Štrkalj, Anita ; Glavaš, Zoran (ur.).
Sisak: Udruga za promicanje cjelovitog pristupa okolišu, 2021. str. 653-659 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1131013 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PČELE (APIS MELLIFERA) KAO BIOLOŠKI POKAZATELJ ONEČIŠĆENJA U OKOLIŠU
(HONEY BEES (APIS MELLIFERA) AS A BIOLOGICAL INDICATORS OF ENVIRONMENT POLLUTION)
Autori
Zavrtnik, Saša ; Loborec, Jelena ; Žubčić, Damir, Grčić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
PROCEEDINGS BOOK OF THE 2nd INTERNATIONAL CONFERENCE THE HOLISTIC APPROACH TO ENVIRONMENT
/ Štrkalj, Anita ; Glavaš, Zoran - Sisak : Udruga za promicanje cjelovitog pristupa okolišu, 2021, 653-659
Skup
2nd International Conference "The Holistic Approach to Environment"
Mjesto i datum
Online, 28.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
pčele, Apis mellifera, onečišćenje, med, okoliš
(honey bees, Apis mellifera, pollution, honey, environment)
Sažetak
Pčele su opnokrilasti kukci koji broje oko 20 000 vrsta. Nama najpoznatija i najbliža je medonosna pčela odnosno siva kranjska pčela (Apis mellifera carnica). Pčele su zaslužne za većinu oprašivanja kod biljaka koje svoju reprodukciju duguju kukcima. To je nadasve izraženo u poljoprivrednoj proizvodnji gdje su one primarni oprašivači kultura koje ne oprašuje vjetar. Uz to, direktna korist od pčela medarica očituje se i u pčelinjim proizvodima kao što su med, vosak, propolis, a tu je i pelud, otrov, matična mliječ. Upravo zbog te svoje iznimno važne uloge oprašivača biljaka i proizvođača određenih nezamjenjivih prirodnih proizvoda pčele su poveznica onoga što je kroz vodu i tlo dospjelo u biljku i njezine produkte te navedene pčelinje proizvode. Stoga je očito koliko je važno štiti vodu i tlo od raznoraznih onečišćivala, poput teških metala, kako ona ne bi dospjela u biljke i njihove produkte kao i u same pčele te ono što one proizvode za sebe i za ljude. Ovdje je potrebno sagledati cjelovitu sliku, čitavi lanac, koji vodi od uvjetno rečeno nežive prirode, tvari u vodi i tlu, kroz njihovu ugradnju u biljke te prijenos u plodove ili u pčele i njihove proizvode. Tako se, slobodno rečeno gledajući kroz bioetičku prizmu, može utjecati na potencijalne uzroke bolesti i pomora u pčela te bolesti u biljaka i ljudi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne tehničke znanosti, Veterinarska medicina, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb,
Geotehnički fakultet, Varaždin