Pregled bibliografske jedinice broj: 1129189
„Jer dva zla moj narod učini“ (Jr 2,13), Proročka patnja zbog propadanja osnovnih vrijednosti života
„Jer dva zla moj narod učini“ (Jr 2,13), Proročka patnja zbog propadanja osnovnih vrijednosti života // Da život imaju. Zbornik u povodu 70. rođendana kardinala Josipa Bozanića, metropolita i nadbiskupa Zagrebačkoga i Velikog kancelara Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu / Cifrak, Mario ; Razum, Ružica ; Malović, Nenad ; Barišić, Anto (ur.).
Zagreb: Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Kršćanska sadašnjost, 2019. str. 325-346
CROSBI ID: 1129189 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Jer dva zla moj narod učini“ (Jr 2,13), Proročka
patnja zbog propadanja osnovnih vrijednosti života
("For my people have done two evils" (Jer. 2:13),
Prophetic suffering due to the deterioration of
the basic values of life)
Autori
Lujić, Božo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Da život imaju. Zbornik u povodu 70. rođendana kardinala Josipa Bozanića, metropolita i nadbiskupa Zagrebačkoga i Velikog kancelara Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Urednik/ci
Cifrak, Mario ; Razum, Ružica ; Malović, Nenad ; Barišić, Anto
Izdavač
Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Kršćanska sadašnjost
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
325-346
ISBN
978-953-11-1261-1
Ključne riječi
prorok ; poruka: stav ; izazov ; Božja riječ ; naviještanje ; otpor ; Jeremija
(prophet ; message: attitude ; challenge ; The word of God ; announcement ; resistance ; Jeremiah)
Sažetak
Proročka poruka je u svojim temeljnim stavovima jasna, uvijek iznova suvremena, neuvijena i iskrena, te nevjerojatno izazovna. Vrlo često, osobito u klasičnom proroštvu, proroci su bili tragičari Božje riječi i svoga vlastitoga poslanja jer su s jedne strane osjećali Božju riječ kao oganj koji ih iznutra, u dubini bića, peče i pokreće na naviještanje, a s druge su nailazili na snažan otpor toj riječi u narodu, osobito u njegovim najodgovornijim krugovima. Proročka patnja nastajala je upravo iz odnosa napetosti prema istini Božje riječi kao i prema stanju u kojem se nalazio narod u određenome povijesnome kontekstu. Zapravo gotovo nitko nije pokazivao otvorenost prema Božjoj riječi i vrijednostima koje su odatle proizlazile. Jedan od takvih proroka, nevjerojatno iskren u proročkoj poruci, veličanstven u ljubavi prema narodu i velik u vjernosti prema Bogu, bio je zacijelo prorok Jeremija. U Jeremijinoj osobi se zapravo miješalo ono ljudsko i proročko do te mjere da je bilo gotovo nemoguće razlučiti te dvije stvarnosti jednu od druge, što je kod prorokâ prije Jeremije bilo i te kako moguće. Jeremija je jednostavno postao prostor utjelovljenja Božje riječi u vlastitom životu i u vlastitoj osobi. Tako su nemoć i odbacivanje Božje riječi postali ujedno i nemoć i odbacivanje sama proroka. Sve to, kao i kataklizmička vremena u kojima je Jeremija živio i djelovao, izvrtanje temeljnih vrijednosti, mogu i u suvremenim povijesnim kontekstima pokazati svekoliku aktualnost ne samo ovoga proroka i njegove poruke, nego i načelno osvijetliti put istine kao mukotrpno i bolno probijanje u nova obzorja života pojedinca, skupina i naroda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija