Pregled bibliografske jedinice broj: 1127156
Prvi slučaj importirane klinički manifestne Chikungunya infekcije u Hrvatskoj
Prvi slučaj importirane klinički manifestne Chikungunya infekcije u Hrvatskoj // 11. hrvatski kongres kliničke mikrobiologije i 8.hrvatski kongres o infektivnim bolestima Poreč, Hrvatska, 20.–23. listopada 2016.
Poreč, Hrvatska, 2016. str. 106-108 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1127156 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prvi slučaj importirane klinički manifestne
Chikungunya infekcije u Hrvatskoj
(The first case of imported clinically manifested
Chikungunya infection in Croatia)
Autori
Lukšić, Boris ; Pandak, Nenad ; Vilibić-Čavlek, Tatjana ; Dražić-Maras, Edita ; Karabuva, Svjetlana ; Radić, Mislav ; Stevanović, Vladimir ; Barbić, Ljubo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Skup
11. hrvatski kongres kliničke mikrobiologije i 8.hrvatski kongres o infektivnim bolestima Poreč, Hrvatska, 20.–23. listopada 2016.
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 20.10.2016. - 23.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Hrvatska ; Chikungunya ; Importirana
(Croatia ; Chikungunya ; Imported)
Sažetak
Chikungunya groznica je emergentna virusna bolest koju prenose komarci, a izaziva ju Chikungunya virus (CHIKV) koji pripada rodu Alfavirus iz porodice Togaviridae. Bolest je endemska u mnogim područjima Afrike i Azije gdje se seroprevalencija penje do 75%. U Africi se virus održava u silvatičkom ciklusu između divljih primata i šumskih komaraca za razliku od Azije gdje se prijenos CHIKV-e odvija u urbanom ciklusu koji uključuje ljude i komarce vrste Aedes (Ae. aegypti, Ae. albopictus). Tipični klinički znaci Chikungunya groznice su visoka tjelesna temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima, osip i bolovi u zglobovima. U mnogih bolesnika simptomi bolesti, poglavito artralgije, mogu biti vrlo jaki i dugotrajni. U mnogim europskim državama se redovito prijavljuju importirani slučajevi Chikungunya groznice. Prva autohtona epidemija chikungunye u Europi, s 200 oboljelih, zbila se 2007. godine u pokrajini Ravenna u Italiji, a 2014. godine se u Montpelieru, u Francuskoj, odvila epidemija s 12 bolesnika. U Hrvatskoj su sporadično detektirana protutijela na CHIKV u turista koji su boravili u endemskim područjima. Seroepidemiološka studija koja je provođena tijekom 2011. i 2012. godine je pokazala da 0, 9% stanovništa priobalnog područja Hrvatske posjeduje specifična protutijela na CHIKV. Ovim se radom opisuje klinički manifestna Chikungunya groznica koja je po prvi put importirana u Hrvatsku. 27- godišnja žena se zbog vrućice, bolova u zglobovima i osipa javila u specijalističku ambulantu Klinike za infektologiju u Splitu. Radilo se o stjuardesi koja radi na kruzeru, a u vrijeme početka bolesti je bila stacionirana u Kostariki. Pet dana nakon uboda komarca se počela žaliti na artralgije. Dva dana kasnije je dobila vrućicu, a istovremeno se pojavio i osip koji je svrbio. Tegobe su spontano nestale, ali su artralgije zaostale i nakon prestanka bolesti. Od iznimne je važnosti biti svjestan da tropske bolesti mogu biti importirane u Hrvatsku. Moramo biti vični prepoznati ih kako bi se pravovremeno mogle uvesti mjere za sprječavanje širenja ovakvih infekcija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC Split,
Medicinski fakultet, Split
Profili:
Tatjana Vilibić-Čavlek
(autor)
Mislav Radić
(autor)
Svjetlana Karabuva
(autor)
Boris Lukšić
(autor)
Ljubo Barbić
(autor)
Nenad Pandak
(autor)
Vladimir Stevanović
(autor)