Pregled bibliografske jedinice broj: 1126922
DESTIGMATIZACIJA OSOBA OBOLJELIH OD MENTALNIH POREMEĆAJA
DESTIGMATIZACIJA OSOBA OBOLJELIH OD MENTALNIH POREMEĆAJA, 2020., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
CROSBI ID: 1126922 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DESTIGMATIZACIJA OSOBA OBOLJELIH OD MENTALNIH
POREMEĆAJA
(Destigmatisation of mentally ill)
Autori
Tea Đurašević
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo
Mjesto
Osijek
Datum
25.09
Godina
2020
Stranica
26
Mentor
Petek Erić, Anamarija
Ključne riječi
destigmatizacija ; psihijatrija ; samostigmatizacija ; sestrinske dijagnoze ; stigma ; zdravlje, mentalno ; zdravstvena , njega.
(destigmatization ; psychiatry ; self-stigmatization ; nursing, diagnoses ; health, mental ; stigma ; health care)
Sažetak
Uvod: Stigmatizacija duboko utječe na stigmatiziranu osobu na kvalitetu njihovih života, svakodnevno funkcioniranje te partnerske odnose. Oboljeli često, u nadi izbjegavanja srama i izolacije, prikrivaju bolest što ih dovodi u situaciju gdje ugrožavaju vlastito zdravlje i samim time imaju manju šansu za oporavak. Postupci: Za izradu završnog rada korištene su knjige dostupne u knjižnici Kliničkog bolničkog centra Osijek, knjižnice Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek i Google Scholaru ; članci iz baza podataka PubMed, Cybermed. Prikaz teme: Sam naziv koji dolazi s dijagnosticiranjem određene duševne bolesti, abnormalna iskustva i ponašanja obilježit će osobu kao drugačiju od drugih te će ju društvo stigmatizirati. Društveno izražena stigmatizacija osobu može staviti u vrlo nelagodnu situaciju te samim time produžiti proces oporavka. Destigmatizacija se provodi kroz tri koraka: kontaktom s oboljelima, utjecanjem na pogrešna vjerovanja i protestnim aktivnostima. Zdravstveni djelatnici dužni su prema etičkim principima pružiti najbolje liječenje slijedeći najnovije smjernice i znanstvene spoznaje, a danas smjernice na veliko uključuju rad s predrasudama i stigmom. Zaključak: U izravnoj borbi protiv stigme medicinska sestra/tehničar svojim stalnim usavršavanjem u struci i educiranjem javnosti može napraviti velike promjene u negativnim razmišljanjima društva. Primjenjujući antistigma strategije zdravstveni radnici ruše temelje stigmatizacije i omogućuju oboljelima kvalitetnije liječenje.
Izvorni jezik
Hrvatski