Pregled bibliografske jedinice broj: 1124840
Dizajn, sinteza i biološka evaluacija spojeva kao lijekova aktivnih u centralnom i perifernom živčanom sustavu
Dizajn, sinteza i biološka evaluacija spojeva kao lijekova aktivnih u centralnom i perifernom živčanom sustavu // Knjiga sažetaka 5. Simpozija studenata doktroskih studija PMF-a / Barišić, Dajana (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 146-147 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1124840 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dizajn, sinteza i biološka evaluacija spojeva
kao lijekova aktivnih u centralnom i perifernom
živčanom sustavu
(Design, synthesis and biological evaluation of
compounds as active drugs in the central and
peripheral nervous system)
Autori
Matošević, Ana ; Bosak ; Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 5. Simpozija studenata doktroskih studija PMF-a
/ Barišić, Dajana - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 146-147
ISBN
978-953-6076-90-1
Skup
5. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a = 5th Faculty of Science PhD Student Symposium
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.04.2021. - 25.04.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
neurodgenerativne bolesti ; kolinesteraze ; karbamati ; 4-aminokinolini
(neurodegenerative diseases ; cholinseterases ; carbamates ; 4-aminoquinolines)
Sažetak
Neurodegenerativne bolesti (ND) uzrokuje postepeno i progresivno odumiranje neurona što posljedično vodi ka disfunkciji živčanog sustava i uzrokuje probleme u mentalnom i fizičkom funkcioniranju oboljelih osoba. Alzheimerova (AD) i Parkinsonova bolest te mijastenija gravissu složeni neurološki poremećaji u liječenju kojih se trenutno primjenjuju lijekovi koji inhibiraju aktivnost enzima koji hidroliziraju acetilkolin (acetilkolinestraze i butirilkolinesteraze) ili su antagonisti N-metil-Daspartat receptora. Međutim, obje skupine lijekova djeluju samo na simptome, ali ne i na tijek i ishod bolesti. Budući da se radi o bolestima na čije nastajanje i napredak utječu višestruki patološki čimbenici, u novije vrijeme farmaceutska industrija i znanstvena zajednica ulažu velike napore u pronalazak novih učinkovitijih lijekova pri čemu je tendencija da se trenutačni „single targeted“ lijekovi zamijene s onima koji istovremeno djeluju na više ciljeva (eng. Multi-target-directed ligands (MTDLs)). Primarni cilj HrZZ projekta IP-2020-02-9343 „Razvoj bioaktivnih molekula za tretman neurodegenerativnih bolesti“ je razvoj MTDL spojeva s potencijalom ublažavanja simptoma i usporavanja napredovanja ND (naročito AD). Razvoj takvih spojeva imat će dva glavna cilja: razvoj spojeva aktivnih u središnjem živčanom sustavu (CNS) i razvoj periferno aktivnih spojeva, ovisno o sposobnosti spojeva da prijeđu krvno-moždanu barijeru. Dio istraživanja je obuhvaća dizajn i sintezu biskarbamatnih spojeva, strukturnih analoga rezorcinola, kao potencijalnih inhibitora kolinesteraza. Do sada su sintetizirane četiri skupine spojeva as različitim alifatskim i cikličkim supstituentima u karbamoilnom i amino dijelu molekule. Spojevi odgovarajuće čistoće (>97 %) kinetički su evaluirani kao inhibitori ljudskih kolinesteraza, pri čemu su se pokazali vrlo brzim inhibitorima obiju kolinesteraza s konstantama brzine inhibicije reda veličine 106 M-1 min-1 . Testirani spojevi nisu pokazali toksični učinak na jetrene i stanice neuroblastoma u koncentracijama u kojima pokazuju inhibitorni učinak na kolinesteraze, a za neke od spojeva je procijenjeno da mogu proći krvno-moždanu barijeru aktivnim transportom. Dobiveni rezultati će omogućiti definiranje smjernica za strukturnu doradu spojeva koji bi bili učinkovitiji u tretmanu ND od trenutno dostupnih lijekova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2020-02-9343 - Razvoj bioaktivnih molekula za tretman neurodegenerativnih bolesti (BioMol4ND) (Bosak, Anita, HRZZ - 2020-02) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb