Pregled bibliografske jedinice broj: 1124805
Jednodimenzionalni model raspodjele vode u tlu krškog područja
Jednodimenzionalni model raspodjele vode u tlu krškog područja // Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a 2021, Knjiga sažetaka / Barišić Dajana (ur.).
Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 59-60 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1124805 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jednodimenzionalni model raspodjele vode u tlu
krškog područja
(One-dimensional hydrological model of water
content in karst soil)
Autori
Švob, Mirna ; Domínguez-Villar, David ; Krklec, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a 2021, Knjiga sažetaka
/ Barišić Dajana - Zagreb : Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 59-60
ISBN
978-953-6076-90-1
Skup
5. Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a = 5th Faculty of Science PhD Student Symposium
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.04.2021. - 25.04.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hidrološki model, krš, tlo, vlaga u tlu
(hydrological model, karst, soil, soil moisture)
Sažetak
Otprilike četvrtina svjetske populacije potpuno je ili djelomično ovisna o zalihama podzemne vode u krškim područjima [1]. Prije nego što dospije do vodonosnika, voda će se kretati kroz tlo, epikršku i vadoznu zonu, te će upravo procesi u navedenim zonama odrediti količinu i svojstva vode koja dospije do vodonosnika. U svrhu razumijevanja raspodjele i kretanja vode u zoni tla, izrađen je jednodimenzionalni dnevni hidrološki model, koji simulira udio vode u tlu na dubinama 10, 20, 30, 40, i 50 cm. Sustav za monitoring postavljen je na lokaciji u središnjoj Španjolskoj (40°9′15″N, 5°4′20″W). Na istraživanoj lokaciji matične stijene izgrađene su od metamorfoziranih karbonata na kojima je razvijeno karakteristično crveno tlo bogato željezovitim mineralima, često dubine preko pola metra [2]. U tlu na dubinama 10, 20, 30, 40 i 50 cm postavljeni su senzori za mjerenje volumnog udjela vode u tlu. Na udaljenosti <100 m od lokacije istraživanja nalazi se meteorološka stanica na kojoj se u 10-minutnim intervalima mjere oborine, temperatura, relativna vlažnost, tlak zraka, te brzina i smjer vjetra. Laboratorijske analize provedene su za određivanje osnovnih karakteristika tla. Razvoj modela slijediti će empirijski pristup, koji podrazumijeva konstrukciju matematičkih jednadžbi proizašlih iz ulaznih i izlaznih parametara [3]. Kao ulazni parametri korišteni su pretpostavljeni početni volumni udio vode u tlu, padaline, stvarna evapotranspiracija i infiltracija, dok izlazni parametar predstavlja modelirani volumni udio vode u tlu. Modelirani rezultati uspoređeni su s izmjerenim vrijednostima i vrijednostima modeliranima u programu HYDRUS 1D. Prvi rezultati pokazuju da na istraživanoj lokaciji postoji preferencijalni tok kojeg će biti potrebno uzeti u obzir prilikom usavršavanja modela. Koeficijenti korelacije pokazuju vrlo dobru do izvrsnu povezanost između izmjerenih i modeliranih rezultata. Nakon usavršavanja, modelirani volumni udio vode u tlu i temperaturni podaci koristiti će se kao ulazni parametri za izradu modela koncentracije i transporta CO2.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2018-01-7080 - Međuusporedba metoda mjerenja denudacije krša (KADEME) (Krklec, Kristina, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb