Pregled bibliografske jedinice broj: 1123507
Efikasnost nekih fungicida u suzbijanju sive pjegavosti šećerne repe (Cercospora beticola)
Efikasnost nekih fungicida u suzbijanju sive pjegavosti šećerne repe (Cercospora beticola) // Zbornik radova Jugoslavenskog savetavanje o primjeni pesticida
Beograd: Savez društava za zaštitu bilja Jugoslavije, 1987. str. 81-89 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1123507 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Efikasnost nekih fungicida u suzbijanju sive pjegavosti šećerne repe (Cercospora beticola)
(Efficacy of some fungicides in control of sugar beet leaf spot (Cercospora beticola))
Autori
Cvjetković, Bogdan ; Isaković, Ljubo ; Matijević, Dimitrije ; Stamenković, Rajko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Jugoslavenskog savetavanje o primjeni pesticida
/ - Beograd : Savez društava za zaštitu bilja Jugoslavije, 1987, 81-89
Skup
Jugoslavensko savetavanje o primjeni pesticida
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 23.11.1987. - 26.11.1987
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
šećerna repa, pjegavost lista-(Cercospora beticola), zaštita
(sugar beet, leaf spot-(Cercospora beticola), control)
Sažetak
EFIKASNOST NEKIH FUNGICIDA U SUZBIJANJU SIVE PJEGAVOSTI ŠEĆERNE REPE (CERCOSPORA BETICOLA)-Šećernu repu napada veći broj patogenih gljiva. Samo neke od njih izazivaju ekonomske štete. Pjegavost šećerne repe (Cercospora beticola) spada u one koje mogu izazvati ozbiljne gubitke u urodu i digestiji. Unatoč razlikama u osjetljivosti sorata u programima zaštite predviđena su 1—2, a rijeđe više tretiranja. Za suzbijanje ove bolesti dugo su se koristila sredstva na osnovi bakra, zatim od 1958—59 godine uvode se fungicidi na bazi kositra (kalaja). Sedamdesetih godina počinje uvođenje prve skupine sistemičnih fungicida što je predstavlja realan napredak u suzbijanju ove bolesti. Radilo se o sistemičnim fungicidima koji prelaze u benzimidazol karbamat (BMC). Nakon 4—5 vegetacija u kojima su se primenjivali došlo je do pada djelotvornosti uslijed pojave rezistentnosti. Narednih godina zabilježena je pojava rezistentnosti u drugim rajonima a i u SR Hrvatskoj u području Osijeka i Županje. Pojavu tolerantnosti na fungicide na bazi fentin acetata registrirana je kod nekih izolata no to je za sada upozorenje, koje za praksu još ne predstavlja opasnost. Novi fungicidi koje zbog sličnog načina djelovanja na patogene svrstavamo u zajedničku skupinu poznatom pod nazivom inhibitori sinteze ergosterola (ISE) pružili su nam nove mogućnosti provjere njihove djelotvornosti.U posljednje dvije godine proveli smo pet pokusa kako bismo ocijenili učinkovitost nekih novih fungicida. U svakom od ispitivanja pokazali su se najučinkovitiji fungicidi koji inhibiraju biosintezu ergosterola (EBI). Flutriafol (Impact) bio je najučinkovitiji u četiri slučaja, dok je Benomyl dao najgore rezultate. To se očekivalo jer je tijekom godina dokazana otpornost gljive Cercospora beticola na fungicide MBC. Učinkovitost fungicida na bazi Fentin acetata i Fentin hidroksida ocjenjivana je oko sredine. Kombinacije EBI i Fentin acetata hidroksidnih fungicida uvijek su pružale bolju zaštitu od svake od njih koja se koristi zasebno.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb