Pregled bibliografske jedinice broj: 1122022
Je li modernizam još uvijek aktualan? Sraz realnosti i utopije na izložbama stanovanja 1950ih u SFRJ-u
Je li modernizam još uvijek aktualan? Sraz realnosti i utopije na izložbama stanovanja 1950ih u SFRJ-u // Arhitekturna zgodovina 2 / Novak Klemeničič, Renata ; Malešič, Martina (ur.).
Ljubljana: Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, 2014. str. 106-113 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1122022 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Je li modernizam još uvijek aktualan? Sraz
realnosti
i utopije na izložbama stanovanja 1950ih u
SFRJ-u
(Is modernism still relevant? The clash of
reality
and utopia at the housing exhibitions of the
1950s
in the SFRY)
Autori
Galjer, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Arhitekturna zgodovina 2
/ Novak Klemeničič, Renata ; Malešič, Martina - Ljubljana : Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, 2014, 106-113
ISBN
978-961-237-628-4
Skup
Arhitekturna zgodovina 2
Mjesto i datum
Ljubljana, Slovenija, 24.11.2011. - 26.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
izložbe stanovanja, 1950te, 1960te, Jugoslavija, dizajn, kultura svakodnevice, modernizam
(housing exhibition, 1950s, 1960s, Yugoslavia, design, culture of everyday life, modernism)
Sažetak
Tema izlaganja su propagandne izložbe posvećene kulturi stanovanja iz razdoblja 1950ih godina u SFRJ, s težištem na dva karakteristična primjera: ljubljanskoj izložbi Stan za naše prilike i zagrebačkoj izložbi Porodica i domaćinstvo. Usprkos povećavanju znanstvenog interesa za kulturološke aspekte modernizma u bivšim socijalističkim državama, brojni segmenti su još uvijek neistraženi. Među njima su i navedene izložbe, koje se razmatraju u kontekstu odnosa "starog i novog": složenih odnosa tradicije i suvremenosti: (dis)kontinuiteta modernizma i avangarde, ideologije, didaktičke uloge i umreženosti u suvremene trendove promoviranja arhitekture i dizajna pedesetih godina 20. stoljeća na Zapadu i Istoku u hladnoratovskom okruženju te sagledavanje navedenih modela u kolektivnoj memoriji danas. Polazište je teza o navedenim izložbama kao manifestima moderne arhitekture i oblikovanja prostora namijenjenog stanovanju, odnosno modernizmu kao kulturnoj dominanti i ključnom aspektu strategije društvenog napretka. U državama koje su nastale raspadom SFRJ politiziranje društva i kriza identiteta dodatno otežavaju historiziranje kontinuiteta modernizma u kulturi, zbog bitno izmijenjenih okolnosti društvene i ideološke strukture, gdje su "nacionalno" i "internacionalno" (još uvijek) nerijetko označitelji suprotstavljenih pojava. Pri tome se koncept modernizma najčešće definira kao sraz između represivnog sistema i realnog utopizma, čija se tipologija razmatra na razini formalnih obličja reprezentativnih uzoraka arhitekture, dizajna ili umjetničke produkcije. Cilj je analizirati značenjski okvir koji određuje stambeni prostor i kvalitetu stanovanja kao jednu od središnjih tema ideologije, imaginacije, svakodevnog iskustva i kolektivne memorije u navedenom razdoblju, te locirati temeljne razlike i promjene njihovog značenja danas.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti, Znanost o umjetnosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Dizajn