Pregled bibliografske jedinice broj: 1121236
Stanovništvo Dalmacije u matičnoj knjizi vjenčanih župe sv. Tripuna u Kotoru u 18. stoljeću
Stanovništvo Dalmacije u matičnoj knjizi vjenčanih župe sv. Tripuna u Kotoru u 18. stoljeću // Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu, 44 (2020), 86; 111-129 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1121236 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stanovništvo Dalmacije u matičnoj knjizi vjenčanih župe sv. Tripuna u Kotoru u 18. stoljeću
(Population of Dalmatia in the Registry of Marriages in the Parish of St Tryphon in Cattaro in the 18th Century)
Autori
Katušić, Maja
Izvornik
Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu (0350-7823) 44
(2020), 86;
111-129
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Kotor, Dalmacija, 18. stoljeće, migracije, povijesna demografija, matične knjige
(Cattaro (Kotor), Dalmatia, 18th century, migrations, historical demography, registers)
Sažetak
U radu se na temelju analize izvornoga arhivskog gradiva – matičnih knjiga vjenčanih župe sv. Tripuna iz 18. stoljeća prikazuju i analiziraju migracije ženika podrijetlom iz Dalmacije u Kotor. Naglasak je pri tome, u mjeri u kojoj to dopuštaju izvori, na analizi broja, spola, mjestu podrijetla i migracijskim arealima navedenih ženika. Razmatra se i izbor ženidbenog partnera, kao i pitanje uključenosti u tadašnji društveni život Kotora. Navedeno se promatra u kontekstu migracija unutar mletačkih stečevina te kroz grupe definirane teorijom o međukulturalnim migracijama. Analiza matičnih knjiga pokazala je različite trendova kod muških i ženskih dalmatinskih ženika. Ženidbeni krug muškaraca bio je geografski sužen te su prevladavali brakovi sa ženama podrijetlom sa istočne obale Jadrana (uključivo i bokeljski prostor). S druge strane, ženski dalmatinski kontingent pri odabiru ženidbenog partnera bio je puno širi i uključivao je i partnere iz udaljenijih mletačkih stečevina. Dio proučavanih migracija povezan je s migracijama vojske, u kojima su i žene, kao logistička pomoć imale istaknutu ulogu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EBSCOHost
- Religious and Theological Abstracts
- European Reference Indeks for the Humanities