Pregled bibliografske jedinice broj: 1120521
Istraživački podaci, otvorena znanost i knjižnice
Istraživački podaci, otvorena znanost i knjižnice // Knjižnični podaci: interoperabilnost, povezivanje i razmjena : knjiga sažetaka / Machala, Dijana (ur.).
Zagreb: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2017. str. 56-58 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1120521 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživački podaci, otvorena znanost i knjižnice
(Research data, open science and libraries)
Autori
Kranjec, Irena ; Vodopijevec, Alen ; Glavica, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjižnični podaci: interoperabilnost, povezivanje i razmjena : knjiga sažetaka
/ Machala, Dijana - Zagreb : Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2017, 56-58
ISBN
978-953-500-166-9
Skup
Stručni skup Knjižnični podaci : interoperabilnost, povezivanje i razmjena
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.11.2017. - 29.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
istraživački podaci ; otvorena znanost ; knjižnice
(research dana ; open science ; libraries)
Sažetak
Istraživački podaci su kvantitativni i kvalitativni podaci prikupljeni, za-bilježeni ili generirarni tijekom istraživanja, a s obzirom na razinu obrađe-nosti mogu biti: sirovi, inicijalno prikupljeni istraživački podaci ; istraživački podaci pripremljeni za analizu ; objavljeni izlazni podaci koji su rezultat pro-vedene analize ; ili verzija podataka prilagođena prezentaciji. Omogućavanje pristupa izvornim istraživačkim podacima jedan je od temeljnih elemenata inicijative za otvaranjem znanosti. Ako se podaci ne pohranjuju na sustavan i organiziran način, otežana je mogućnost njihovog dodatnog iskorištavanja i postoji mogućnost da se podaci trajno izgube. Za to je potreban detaljan okvir za objavljivanje istraživačkih podataka. Koncepcija i implementacija takvog okvira detaljno se raspravlja pod pojmom Upravljanje istraživačkim podacima. Cilj je razviti organizacijske i tehničke mjere kako bi se osigura-la pouzdana infrastruktura tijekom cijelog razdoblja od nastanka do neke vrste sekundarnog korištenja podataka. Prakse upravljanja istraživačkim podacima razlikuju se od područja do područja neovisno o tome radi li se o podacima kvalitativne ili kvantitativne prirode, a čak i unutar pojedinih znanstvenih disciplina postoje specifični načini njihova prikupljanja, opisi-vanja, pohrane i dijeljenja. Financijeri znanstvenih projekata i istraživanja počeli su prepoznavati koristi od učinkovitog upravljanja istraživačkim po-dacima te u ugovore s primateljima sredstava za istraživanja unose obvezu izrade Plana upravljanja istraživačkim podacima. U ovome izlaganju orijen-tirat ćemo se na usluge vezane uz istraživačke podatke koje mogu oblikovati i nuditi knjižničari u sustavu znanosti i visokog obrazovanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb