Pregled bibliografske jedinice broj: 1120456
Digitalizirana muzejska zbirka – kako je koristiti u muzejskim i pedagoškim programima na primjeru Zbirke glazbala Etnografskog muzeja u Zagrebu
Digitalizirana muzejska zbirka – kako je koristiti u muzejskim i pedagoškim programima na primjeru Zbirke glazbala Etnografskog muzeja u Zagrebu // 22. seminar Arhivi, Knjižnice, Muzeji: programska knjižica / Hodak, Vesna ; Holcer, Dunja ; Polanski, Diana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2018. str. 30-31 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1120456 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Digitalizirana muzejska zbirka – kako je koristiti u muzejskim i pedagoškim programima na primjeru Zbirke glazbala Etnografskog muzeja u Zagrebu
(A Digitalized Museum Collection - How to Use it within the Museum and Pedagogical Programs, with the Example of the Musical Instruments Collection at the Ethnographic Museum Zagreb)
Autori
Petrović Osmak, Željka ; Zlodi, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
22. seminar Arhivi, Knjižnice, Muzeji: programska knjižica
/ Hodak, Vesna ; Holcer, Dunja ; Polanski, Diana - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2018, 30-31
Skup
22. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: Mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 21.11.2018. - 23.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
digitalizacija ; zbirka glazbala
(digitisation ; musical instruments collection)
Sažetak
Projekt digitalizacije Zbirke glazbala i Zbirke glazbala Franje K. Kuhača (pohrana) jedan je je od projekata digitalizacije koje inicira Ministarstvo kulture, a koji se u Etnografskom muzeju u Zagrebu realiziraju unatrag nekoliko godina. Muzejski eksponati koji čine sadržaj zbirki glazbenih instrumenata u spomenutom Muzeju, sustavno su bili prikupljani od 1857. do 1886. godine (Zbirka Franjo K. Kuhač pohranjena u Muzeju), od 20-ih do sredine 40-ih godina 20. stoljeća kada u Muzeju djeluje Odsjek za puhačku glazbu čiji je voditelj bio znameniti etnomuzikolog Božidar Širola, pa zatim sve do današnjih dana. Projektom digitalizacije objedinjeni su podaci o predmetima koji čine fundus spomenute Zbirke, pripadajuća dokumentacija (kataloške kartice, način prikupljanja i obrade građe, znanstvena obrada pojedinih instrumenata i stručna uporaba Zbirke), fotodokumentacija i zvučni zapisi pojedinih glazbala. Zbirka je valorizirana s obzirom na svoju kulturnopovijesnu važnost, sadržaj i očuvanost fonda, te je dostupna najvećoj mogućoj javnosti. Kao takva ova digitalizirana Zbirka će činiti važan segment u budućim izložbenim postavima te popunjavati pedagoške programe namijenjene široj javnosti i posjetiteljima Muzeja. U izlaganju će se ujedno predstaviti kako se podaci o predmetima, ali i terenskim istraživanjima mogu kroz muzejsku dokumentaciju dvojezično (engleski i hrvatski) predstaviti u mrežnom okružju. Digitalna zbirka obogaćena je dodatnim edukativno-zabavnim sadržajima kroz koje njezini korisnici mogu naučiti više o tradicijskim glazbalima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti