Pregled bibliografske jedinice broj: 1119919
Emocionalni strae u miasteniji gravis - most između timusa i srca
Emocionalni strae u miasteniji gravis - most između timusa i srca // Komorbiditet, rezilijencija i epigenetika iz perspektive prediktivne preventivne i personalizirane medicine / Jakovljević, Miro (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2019. str. 149-161
CROSBI ID: 1119919 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Emocionalni strae u miasteniji gravis - most
između timusa i srca
(Emotional stress in miastenia gravis - connection
between the timus and the heart)
Autori
Bilić, Ervina ; Hančević, Mirea ; Sitaš, Barbara ; Bilić, Katarina ; Bilić, Hrvoje ; Radić, Marijana ; Delimar, Valentina ; Baković, Marija ; Čikeš, Maja ; Mayer, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Komorbiditet, rezilijencija i epigenetika iz perspektive prediktivne preventivne i personalizirane medicine
Urednik/ci
Jakovljević, Miro
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
149-161
ISBN
9789531769419
Ključne riječi
emocionalni strea, miastenija gravis, takotsubo kardiomiopatija
(emotional stress, miastenia gravis, takotsubo cardiomyopathy)
Sažetak
Klinički i znanstveni dokazi upućuju na povezanost emocionalnog stresa i imunosti. U ovom preglednom članku obrazlažemo vezu između imunosnog odgovora i stresa, s naglaskom na specifičnoj autoimunosnoj bolesti, miasteniji gravis (MG), i njenoj povezanosti sa sindromom slomljenog srca. Predisponirajući genetički i okolišni čimbenici, kao i spolni hormoni, imaju ulogu u indukciji MG. Istraživanja pokazuju kako stres može povećati ili suprimirati imunosni odgovor, u ovisnosti o različitim genetičkim i epigenetičkim čimbenicima. Učinak glukokortikoida i katekolamina na imunološke procese može biti različit u sustavnom i lokalnom odgovoru. Na eksperimentalnom modelu miastenije gravis prikazano je kako povećani udio Th1 i Th17 stanica doprinosi razvoju MG, dok povećani udio Th2 i regulatornih T stanica ublažava razvoj MG. Takotsubo kardiomiopatija (TTK ubraja se u najčešće kardiološke komplikacije miastenije gravis, te je uobičajeno povezana s timomom ili hiperplazijom timusa. Iako ne postoji jednoznačno objašnjenje patofiziološkog mehanizma TTK, dokazi upućuju na prekomjernu simpatičku i katekolaminergičku stimulaciju. Takotsubo kardiomiopatija dominantno se opisuje kod žena, što upućuje na važnost uloge spolnih hormona u javljanju TTK tijekom MG ili mijasteničke krize. Naglašavamo važnost interdisciplinarnog pristupa u liječenju bolesnika s miastenijom gravis, što uključuje procjenjivanje i podučavanje tehnika upravljanja stresom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Maja Čikeš
(autor)
Barbara Sitaš
(autor)
Ervina Bilić
(autor)
Marija Baković
(autor)
Hrvoje Bilić
(autor)
Davor Mayer
(autor)
Marijana Radić
(autor)