Pregled bibliografske jedinice broj: 1118500
Skrivanje seksualne orijentacije i mentalno zdravlje LGB osoba u Hrvatskoj - provjera modela manjinskog stresa
Skrivanje seksualne orijentacije i mentalno zdravlje LGB osoba u Hrvatskoj - provjera modela manjinskog stresa // Savremeni trendovi u psihologiji 2019 - knjiga sažetaka
Novi Sad: Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, 2019. str. 56-57 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1118500 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Skrivanje seksualne orijentacije i mentalno zdravlje LGB osoba u Hrvatskoj - provjera modela manjinskog stresa
(Structural stigma, concealment of sexual orientation and mental health of LGB persons in Croatia)
Autori
Kamenov, Željka ; Huić, Aleksandra ; Jelić, Margareta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Savremeni trendovi u psihologiji 2019 - knjiga sažetaka
/ - Novi Sad : Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, 2019, 56-57
ISBN
978-86-6065-541-9
Skup
Savremeni trendovi u psihologiji = Current Trends in Psychology
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 24.10.2019. - 27.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
skrivanje seksualne orijentacije ; manjinski stres ; mentalno zdravlje ; percepcija položaja u društvu ; LGB osobe
(concealment of sexual orientation ; minority stress ; mental health ; perception of structural stigma ; LGB persons)
Sažetak
Lezbijke, gejevi i biseksualne osobe (LGB osobe) svakodnevno su u društvu izložene negativnim iskustvima –stigmi, predrasudama, diskriminaciji –koje predstavljaju značajan izvor stresa i mogu narušiti njihovo mentalno zdravlje, što je detaljno objašnjeno u Meyerovom modelu manjinskog stresa. Čak i ako nisu same objekt diskriminacije, svjedoci su uvjeta u društvu, kulturnih normi i javnih politika koje stigmatiziraju i naglašavaju nejednakost temeljenu na seksualnoj orijentaciji pojedinca/ke. Cilj ovogistraživanja bio je provjeriti hoće li percepcija strukturalne stigme (stigme osoba manjinske seksualne orijentacije na razini društva u kojem žive) lezbijki, gejeva i biseksualnih osoba u Hrvatskoj djelovati na njihovo skrivanje vlastite seksualne orijentacije, te time, preko manjka socijalne podrške, i na njihovo lošije mentalno zdravlje. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 410 lezbijki, gejeva i biseksualnih osoba iz različitih dijelova Hrvatske, u dobi od 15 do 53 godine, koji su elektroničkim putem ispunili sljedeće mjerne instrumente: Skalu percipiranog statusa LGB osoba u hrvatskom društvu, Skalu prikrivanja vlastite seksualne orijentacije, Multidimenzionalnu skalu percipirane socijalne podrške, Skalu zadovoljstva životom i mjeru anksioznosti, depresivnosti i stresa DASS-21. Postavljene hipoteze provjerene su medijacijskom analizom uz upotrebu bootstrap metode. Sveukupno, rezultati su potvrdili predviđanja modela manjinskog stresa i za gejeve i za lezbijke i za biseksualne osobe. Neovisno o kojoj skupini se radi, pokazao se direktan efekt skrivanja seksualne orijentacije na lošije mentalno zdravlje i manje zadovoljstvo životom LGB osoba. Pokazao se i indirektan efekt skrivanja seksualne orijentacije na iste negativne ishode preko snižene socijalne podrške. S druge strane, percepcija nepovoljnog položaja u društvu nije imala direktan efekt na lošije mentalno zdravlje, međutim vodila je većem prikrivanju, koje je bilo vezano uz manju socijalnu podršku, smanjeno zadovoljstvo životom i više rezultate na mjeri anksioznosti, depresivnosti i stresa. Dobiveni nalazi pokazuju kojim psihološkim procesima percepcija strukturalne stigme može djelovati na lošije mentalno zdravlje i sniženu kvalitetu života LGB osoba. Taj se učinak ostvaruje posredno preko prikrivanja vlastite seksualne orijentacije i time smanjene mogućnosti dobivanja socijalne podrške, što ukazuje na mogućnost praktičnog rada, edukacije i osnaživanja LGB osoba u pogledu važnosti otvorenosti oko vlastite seksualne orijentacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb