Pregled bibliografske jedinice broj: 1114989
Ispričat ću ti priču: Terapijske priče u radu s djecom
Ispričat ću ti priču: Terapijske priče u radu s djecom // PsihoFESTologija - Ovo nije samo još jedna knjiga iz popularne psihologije / Tonković Grabovac, Maša ; Mikac, Una ; Vukasović Hlupić, Tena (ur.).
Zagreb: FF Press, 2015. str. 133-137
CROSBI ID: 1114989 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispričat ću ti priču: Terapijske priče u radu s
djecom
(I'll tell you the story: the use of therapeutic
stories in work with children)
Autori
Čagalj, Mirna ; Čoga, Lucija ; Ćosić, Antonia ; Glavaš, Ivana ; Lončarić, Katarina ; Mužak, Ana ; Kuterovac Jagodić, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
PsihoFESTologija - Ovo nije samo još jedna knjiga iz popularne psihologije
Urednik/ci
Tonković Grabovac, Maša ; Mikac, Una ; Vukasović Hlupić, Tena
Izdavač
FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2015
Raspon stranica
133-137
ISBN
978-953-175-558-0
Ključne riječi
terapijske priče, djeca
(therapeutic stories, children)
Sažetak
Terapijske priče su priče koje pomažu djetetu vratiti izgubljenu psihičku ravnotežu. Vraćanje ravnoteže može se odnositi na širok raspon situacija u kojima se dijete nalazi. 134 Primjenjive su na bilo kakav oblik neravnoteže u djetetovu životu, no često se koriste u radu s djecom koja su traumatizirana, imaju emocionalne teškoće ili teškoće u ponašanju. Emocionalnu neravnotežu u djetetovom životu može izazvati bilo što - bolest, preseljenje, ljutnja, agresivno ponašanje, nesigurnost, strah... Terapijsko pričanje priča je nježan i lagan, a ipak učinkovit način rješavanja problema s kojima se djeca susreću, u svakodnevnom životu kao i u vlastitom razvoju. One omogućuju djeci putovanje kroz maštu, aktivno sudjelovanje u vlastitom razvoju umjesto prihvaćanja gotovih lekcija ili uputa za ponašanje. Terapijske priče u simboličkom obliku sadrže situacije koje dijete proživljava, a djeluju preko razumijevanja situacije na svjesnoj i nesvjesnoj razini. U psihologiji se često terapijske priče zovu terapeutskim metaforama zato što osnovna misao bajke tj. priče nije dana izravno u moralnoj pouci, već je predstavljena u prenesenom značenju koje olakšava njezino prihvaćanje. Terapijske priče se stoga temelje na identificiranju problema, pronalaženju metafore za njega i uklapanja te metafore u priču, a djetetu se ostavlja prostor za zaključivanje i primjenu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija