Pregled bibliografske jedinice broj: 1113295
MEHANIZAM DJELOVANJA AMFIPATSKOG KATIONSKOG PORFIRINA TMPyP3-C17H35 NA LEGIONELE
MEHANIZAM DJELOVANJA AMFIPATSKOG KATIONSKOG PORFIRINA TMPyP3-C17H35 NA LEGIONELE, 2021., doktorska disertacija, Medicinski fakultet u Rijeci, Rijeka
CROSBI ID: 1113295 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
MEHANIZAM DJELOVANJA AMFIPATSKOG KATIONSKOG
PORFIRINA TMPyP3-C17H35 NA LEGIONELE
(MECHANISM OF ACTION OF AMPHIPHILIC CATIONIC
PORPHYRIN TMPyP3-C17H35 ON LEGIONELA)
Autori
Lesar, Andrija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet u Rijeci
Mjesto
Rijeka
Datum
22.02
Godina
2021
Stranica
146
Mentor
Gobin, Ivana ; Malatesti, Nela
Ključne riječi
dezinfekcija, fotodinamička inaktivacija, Legionella, oportunistički patogeni vodoopskrbnih sustava, porfirini
(disinfection, photodynamic inactivation, Legionella, Opportunistic Premise Plumbing Pathogens, porphyrins)
Sažetak
Ciljevi istraživanja: Utvrditi mehanizam antimikrobnog fotodinamičkog učinka amfipatskog kationskog porfirina TMPyP3-C17H35 na oportunističkog patogena vodoopskrbnih sustava – legionelu. Zatim, ispitati brzinu fotoinaktivacije legionele u AYE bujonu i sterilnoj vodovodnoj vodi te ispitati utječe li tvrdoća vode na fotoinaktivaciju kao i na inhibicije stvaranja ili razaranja bakterijskog biofilma. Metode: Kao modelni organizam korištena je Legionella pneumophila ATCC BAA–74, a ispitivao se antimikrobni potencijal kationskog amfipatskog porfirina (5-(4- oktadekanamidofenil)-10, 15, 20-tri(N- metilpiridin-3-il)porfirin klorid (TMPyP3- C17H35). In vitro metodama određene su minimalna baktericidna koncentracija (MBK), minimalna inhibitorna koncentracija (MIK) u AYE bujonu uz fotoinaktivaciju pokrenutu crvenim svjetlom i minimalna efektivna koncentracija (MEK) uz fotoinaktivaciju pokrenutu ljubičastim svjetlom. Ispitana je adhezija porfirina na bakterijske stanice fotoinaktivacijskim testom u AYE bujonu i sterilnoj vodovodnoj vodi te je ispitana dinamika učinka porfirina TMPyP3- C17H35. Mehanizam djelovanja porfirina TMPyP3- C17H35 ispitan je određivanjem curenja unutarstaničnog sadržaja te elektronskom mikroskopijom. Vijabilnost legionela nakon tretmana određivana je kokultivacijom s amebom Acanthamoeba castellanii i fluorescentnim bojenjem „LIVE/DEAD“. Ispitano je i utječe li tvrdoća vode na adheziju L. pneumophila na polistiren, na sposobnost stvaranja biofilma, kao i na sposobnost razaranja biofilma. Rezultati: Rezultati ovog istraživanja pokazuju da ispitivani porfirin TMPyP3-C17H35 ima antimikrobni fotodinamički učinak na legionele te da njegovom primjenom dolazi do fotoinaktivacije legionele u bujonu i sterilnoj vodi, također je dokazano da ispitivani porfirin uspješno adherira na stanice legionela. Rezultati nadalje pokazuju da nakon fotoinaktivacije ispitivanim porfirinom dolazi do značajnih oštećenja legionela i bakterija više nije kultivabilna ni vijabilna jer se ne može izolirati ni kokultivacijom s amebama, također je dokazan dobar inhibitorni učinak na biofilm. Zaključak: Ovim istraživanjem je dokazan dobar potencijal fotodinamičke inaktivacije legionela korištenim fotosenzibilizatorom, porfirinom TMPyP3-C17H35 i njegova moguća praktična primjena u suzbijanju legionela u vodoopskrbnim sustavima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Sveučilište u Rijeci - Odjel za biotehnologiju