Pregled bibliografske jedinice broj: 1112342
FENOMENOLOGIJA KAO ANALITIČKO I EMPIRIJSKO SREDSTVO U DRUŠTVENIM I HUMANISTIČKIM ISTRAŽIVANJIMA: ZNAČENJE RELIGIJE ZA KOLEKTIVNI IDENTITET JANJEVACA U REPUBLICI HRVATSKOJ
FENOMENOLOGIJA KAO ANALITIČKO I EMPIRIJSKO SREDSTVO U DRUŠTVENIM I HUMANISTIČKIM ISTRAŽIVANJIMA: ZNAČENJE RELIGIJE ZA KOLEKTIVNI IDENTITET JANJEVACA U REPUBLICI HRVATSKOJ // Zbornik radova međunarodne znanstveno-stručne konferencije Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država / Perić Kaselj, Marina (ur.).
Zagreb: Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2020. str. 635-643 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1112342 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
FENOMENOLOGIJA KAO ANALITIČKO I EMPIRIJSKO
SREDSTVO U DRUŠTVENIM I HUMANISTIČKIM
ISTRAŽIVANJIMA: ZNAČENJE RELIGIJE ZA KOLEKTIVNI
IDENTITET JANJEVACA U REPUBLICI HRVATSKOJ
(PHENOMENOLOGY AS THE ANALITICAL AND
EMPIRICAL TOOL IN SOCIAL AND HUMANISTIC
SCIENCES: THE SIGNIFICANCE OF RELIGION FOR THE
COLLECTIVE IDENTITY OF JANJEVO COMMUNITY IN
REPUBLIC OF CROATIA)
Autori
Jurčević, Katica ; Brezovec, Erik ; Ancić, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova međunarodne znanstveno-stručne konferencije Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država
/ Perić Kaselj, Marina - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2020, 635-643
ISBN
978-953-6028-42-9
Skup
Međunarodna znanstveno-stručna konferencija: Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.12.2018. - 08.12.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
fenomenologija, kvalitativna metodologija, Janjevci, religioznost, svakodnevni život, identitet
(phenomenology, Janjevo community, religiosity, everyday life, identity)
Sažetak
Glavni elementi rada odnose se na korištenje dualnog pristupa fenomenologiji ; na epistemološkoj i metodološkoj razini prirode religijskog života Janjevaca u Republici Hrvatskoj. U radu se teorijsko-fenomenološki raspravlja važnost religije u životu Janjevaca te se ostvaruje analitička podloga za razvoj fenomenologije ove problematike unutar empirijske prakse. S tim na umu, u prvom dijelu rada, religijskom životu Janjevaca pristupa se kroz kategoriju intersubjektivnosti značenja religije u svakodnevnom životu Janjevaca. Individue, pripadnici Janjevaca kao autohtone hrvatske zajednice, pridaju određena značenja religijskom životu koji definira vrijednosne obrasce života kako na transcendentalnoj tako i na sekularnoj razini. Religijski život kod Janjevaca bitna je sastavnica konstrukcije zbilje svakodnevnog života i komponenata kolektivnog identiteta. U tom smislu govorimo o kolektivnom religijskom identitetu kao determinanti zbilje par excellance (Berger i Luckmann, 1992). Ova determinanta razvija se kroz posebnu formu odnosa religije i zalihe znanja koja se koristi za mogućnosti pojedinčeva funkcioniranja u svijetu života. Ova epistemološka razrada analizira se kroz metodološku konceptualizaciju u obliku kvalitativnog istraživanja temeljenog na fenomenologiji kao tehnici istraživanja. Naime, istraživanje ovoga tipa pretpostavlja analizu značenja i iskustva religije za svakodnevni život Janjevaca u Republici Hrvatskoj. Međutim, kako bi ova empirija bila moguća, potrebna je detaljna razrada ovoga problema u fenomenološkom teorijskom smislu. Sukladno teorijskoj fenomenologiji moguća je konkretnija elaboracija koncepta istraživanja koji je temelj svakog relevantnog znanstvenog istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Filozofija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb