Pregled bibliografske jedinice broj: 1109062
Utjecaj kiselina na kemijsku stabilnost višebojnih UV inkjet otisaka na papirima s alternativnim vlakancima
Utjecaj kiselina na kemijsku stabilnost višebojnih UV inkjet otisaka na papirima s alternativnim vlakancima, 2020., diplomski rad, preddiplomski, Grafički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1109062 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj kiselina na kemijsku stabilnost
višebojnih UV inkjet otisaka na papirima s
alternativnim vlakancima
(Influence of acids on the chemical stability of
colored UV inkjet prints on papers with
alternative fibers)
Autori
Jergović, Mihael
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Grafički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.07
Godina
2020
Stranica
27
Mentor
Plazonić, Ivana
Neposredni voditelj
Bates, Irena
Ključne riječi
papir, slama žitarica, UV inkjet boje, višebojni otisci, anorganske i organske kiseline, kemijska stabilnost
(paper, cereal straw, UV inkjet inks, color prints, inorganic and organic acids, chemical stability)
Sažetak
Svijesti o važnosti očuvanja okoliša kroz razvrstavanje otpada osigurala je iznimno važnu sirovinu za papirnu industriju. Naime, stari papir uvelike je smanjio krčenje šuma radi osiguravanja drvne sirovine za proizvodnju papira. Međutim vlakanca koja se dobivaju reciklacijom starog papira kraćih su dimenzija od primarnih vlakanaca svih bjelogoričnih i crnogoričnih drvnih vrsta. Nadalje njihova dimenzija se svakim ciklusom reciklacije papira dodatno smanjuje te su nakon sedam ciklusa reciklacije neuporabljiva za papirnu industriju. Stoga se papirna kaša recikliranih vlakanaca oplemenjuje dužim primarnim vlakancima. U ovom radu će se promatrati mogućnost korištenja papira s alternativnim vlakancima iz slame žitarica kao tiskovnih podloga na temelju kvalitete reprodukcije višebojnih otisaka uslijed kontakta s određenim organskim i anorganskim kiselinama. Tiskovne podloge izraditi će se na Rapid Köthen uređaju za automatsku izradu laboratorijskih listova gdje će se pulpa dobivena iz slame pšenice, ječma i pšenoraži miješati s pulpom recikliranih drvnih vlakanaca u različitim masenim omjerima. Formirani listovi će se otisnuti višebojno UV inkjet digitalnom tehnikom tiska u punom tonu kako slijedi: C+M, C+Y, M+Y, C+M+Y. U svrhu ispitivanja utjecaja pulpe slame u tiskovnim podlogama na kemijsku stabilnost otisaka, otisnuti uzorci laboratorijskih papira biti će izloženi djelovanju anorganskih i organskih kiselina. Određivanjem spektrofotometrijskih vrijednosti obojenja ne tretiranog i određenom kiselinom tretiranog otiska izračunati će se Euklidska razlika obojenja na temelju koje će se definirati stabilnost otiska odnosno stupanj narušenosti kvalitete reprodukcije određene boje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2017-05-2573 - Otiskivanje, kvaliteta i uporabljivost podloga s ne-drvnim vlakancima (NWF prints quality) (BATES, IRENA, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb