Pregled bibliografske jedinice broj: 1108385
Kružno gospodarstvo- implementacija nove paradigme u okviru održivog razvoja
Kružno gospodarstvo- implementacija nove paradigme u okviru održivog razvoja // Znanje in poslovni izzivi globalizacije v letu 2019: zbornik referatov 8. međunarodne znanstvene konference / Kovač, Tatjana ; Cinglua, Marijan (ur.).
Celje: Fakulteta za komercialne in poslovne vede, Celje, 2019. str. 180-189 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1108385 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kružno gospodarstvo- implementacija nove paradigme
u okviru održivog razvoja
(Circular economy- implementation of a new paradigm
within the framework of sustainable development)
Autori
Špoljarić, Tatjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Znanje in poslovni izzivi globalizacije v letu 2019: zbornik referatov 8. međunarodne znanstvene konference
/ Kovač, Tatjana ; Cinglua, Marijan - Celje : Fakulteta za komercialne in poslovne vede, Celje, 2019, 180-189
ISBN
978-961-6997-08-9
Skup
8. International Scientific Conference: Knowledge and business challenge of globalisation in 2019.
Mjesto i datum
Celje, Slovenija, 15.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kružno gospodarstvo ; održivost ; razvoj ; resursi ; energija
(circular economy ; sustainability ; development ; resources ; energy)
Sažetak
Svijet svakim danom koristi sve više resursa iz prirode kako bi zadovoljio potrebe svog svakodnevnog života. Sve što je čovjeku potrebno može proizvoditi uzimajući resurse od prirode, ali zatim treba i vratiti ono što je uzeo u njoj prihvatljivom obliku. S napretkom društva i povećanjem standarda, koji se danas mjeri stopom BDP-a, paralelno raste upotreba prirodnih resursa i energije. Dosadašnji model gospodarstva, poznat kao linearni model gospodarstva mora se reformirati budući da njegova glavna paradigma glasi: uzmi- koristi- odloži. Takav način upravljanja resursima i energijom nije više prihvatljiv budući da broj ljudi svakim danom sve više raste te bi se ubrzo moglo dogoditi da se Zemlja ne stiže obnavljati tim istim resursima zbog brzine kojom ih čovjek iskorištava. Iz tog razloga, linearno gospodarstvo, odnosno linearna ekonomija je dobila svoj suparnički koncept u kojem se zagovara cirkularno, odnosno kružno kretanje resursa. Temelj ovog koncepta je da otpad ne postoji, odnosno da se sve može upotrijebiti na drugi način ili se rastaviti na tvari koje mogu postati dio životnog ciklusa. Glavne prednosti kružnog gospodarstva su poticanje održivog razvoja i povećanje konkurentnosti gospodarstva kroz povećanje produktivnosti resursa, smanjenje štetnih utjecaja na okoliš i otvaranje novih radnih mjesta. Stvaranje kružne ekonomije postaje imperativ budući da čuva prirodne regenerativne osnovice i stvara nova radna mjesta uz generiranje dodatnih financijskih sredstava te ide dalje od recikliranja jer se temelji na obnovljivom industrijskom sustavu okrenutom prema dizajniranju otpada. Cilj rada je pobliže objasniti sam pojam kružnog gospodarstva te dati prijedloge mjera i koraka za jednostavnije uvođenje koncepta u gospodarstvo.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija
Profili:
Tatjana Špoljarić
(autor)