Pregled bibliografske jedinice broj: 1108019
Utjecaj Sabazijeva kulta na javni i privatni život u antičkoj Puli
Utjecaj Sabazijeva kulta na javni i privatni život u antičkoj Puli // ISTRAŽIVANJE POVIJESTI I KULTURE STAROG ISTOKA I EGIPTA NA PROSTORU JUGOISTOČNE EUROPE / Tomorad, Mladen (ur.).
Zagreb, 2012. str. 25-25 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, prošireni sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1108019 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj Sabazijeva kulta na javni i privatni život
u antičkoj Puli
(The influence of the Sabazi cult on public and
private life in ancient Pula)
Autori
Džin, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, znanstveni
Izvornik
ISTRAŽIVANJE POVIJESTI I KULTURE STAROG ISTOKA I EGIPTA NA PROSTORU JUGOISTOČNE EUROPE
/ Tomorad, Mladen - Zagreb, 2012, 25-25
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija ISTRAŽIVANJE POVIJESTI I KULTURE STAROG ISTOKA I EGIPTA NA PROSTORU JUGOISTOČNE EUROPE
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.06.2012. - 21.06.2012
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kultovi, Sabazije, Pola
(cults, Sabasius, Pola)
Sažetak
Štovanje Sabazijeva kulta u Puli utvrđeno je otkrićem votivne brončane ruke (manus dei) 1994/95. Brončana ruka s trima ispruženim prstima (palac, kažiprst, srednji prst) te ravnim prstenjakom i malim prstom ukrašenim šiškom, zmijom, žabom, kornjačom i gušterom, otkrivena je u posebnoj četverokutnoj prostoriji s apsidom na sjeverozapadnoj strani rimskog foruma. Ovo otkriće ukazuje na malo svetište Sabazijeva kulta na forumu i njegovo javno štovanje u gradu u kojemu su mnogi žitelji bili orijentalnoga i sirijskoga porijekla, a o čemu govore epigrafski nadgrobni i zavjetni spomenici. Nadgrobna stela Obelije Maksume (Obelia Maxuma) s reljefnim prikazima bradatoga Sabazija s visokom kapom (kalatus) uz Atisa ukazuje na orijentalno podrijetlo pokojnice, ali i na privatno religijsko i ceremonijalno štovanje i prikazivanje Sabazija u funeralnoj funkciji. On u zajednici s Atisom i Kibelom asocira na uskrsnuće i zagrobni život, jednako kao i Mitra. Ova dva spomenika Sabazijeva simbola, votivne brončane ruke i stele s njegovim likovnim prikazom ujedno ukazuju na javno štovanje Sabazija, vjerojatno u ceremoniji uz Izidin ili Dionizov kult, kao i u Kibelinim i Mitrinim taurobolijama, božanstava koja su štovana u Puli. Vjerovanje u Sabazija u privatnome životu pokazuju njegovi štovatelji i sljedbenici, koji se uzdaju u njega i u zagrobnome životu. Podizanjem svetišta na pulskome forumu ujedno se upozorava na postojanje moćne, bogate i dobro organizirane orijentalne zajednice, koja je vršila u gradu i značajne edilske činovničke funkcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Arheologija