Pregled bibliografske jedinice broj: 1107267
Razgovori duhovni na blagdane svetica u Hrani duhovnoj
Razgovori duhovni na blagdane svetica u Hrani duhovnoj // Štefan Zagrebec i njegovo djelo / Jembrih, Alojz ; Šimić, Juro (ur.).
Zagreb: Hrvatska kapucinska provincija sv. Leopolda Bogdana Mandića, 2020. str. 125-154 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1107267 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razgovori duhovni na blagdane svetica u Hrani duhovnoj
(Spiritual talks on Holy Days of female saints)
Autori
Šundalić, Zlata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Štefan Zagrebec i njegovo djelo
/ Jembrih, Alojz ; Šimić, Juro - Zagreb : Hrvatska kapucinska provincija sv. Leopolda Bogdana Mandića, 2020, 125-154
ISBN
978-953-49292-0-9
Skup
Međunarodni znanstveni skup Štefan Zagrebec i njegovo djelo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
kajkavska propovjednička književnost, Štefan Zagrebec, Hrana duhovna, propovijed, blagdani svetica
(Kajkavian sermon literature, Štefan Zagrebec, Hrana duhovna, sermon, female saints Holy Days)
Sažetak
U referatu je pozornost usmjerena na duhovne razgovore kapucina Štefana Zagrepca (1669-1742), jednoga „od najvećih, a danas najmanje poznatih prozaista hrvatske književnosti“ (L. Hadrovics). Pored Antuna Vramca, Baltazara Milovca, Jurja Habdelića, Mihajla Šimunića, Ivana Belostenca i Zagrepcu pripada značajno mjesto u kajkavskoj propovjedničkoj književnosti. Takvo si je mjesto priskrbio napisavši preko tri tisuće propovjedničkih stranica u pet svezaka Pabulum spirituale… / Hrane duhovne… (1715, 1718, 1723, 1727, 1734.). U prvoj su polovici 20. stoljeća književni povjesničari istraživali određene teme i motive u njegovu djelu (npr. motiv nesretne i gonjene djevojke, edipovski motiv), dok je u drugoj polovici 20. stoljeća detaljnije istražena njegova biobibliografija, barokna profiliranost propovijedi, kompozicija, stil kao i neki novi motivi (npr. životinjski svijet). Središnji je predmet istraživanja u ovome radu treći svezak Hrane duhovne (Zagreb, 1723) koji je trodijelno komponiran (Tretia ztran na tri ztranke razdelyena). Prvi dio sadrži 20 razgovora duhovnih kojima se čovjeka kršćanina želi pripremiti za sretnu smrt ; u drugome se dijelu nalazi 16 razgovora duhovnih koji se izgovaraju na neke blagdane Blažene Djevice Marije kao i drugih svetaca i svetica, posebnih zaštitnika umirajućih, a u trećemu se dijelu nalazi jedan razgovor duhovni namijenjen bolesniku kako bi ga se ojačalo i pripravilo za smrt. Iz drugoga se dijela (ztranke) u radu posebice izdvajaju tri propovijedi koje se izgovaraju „na den sz. Anne mattere B. D. Marie“, „na den sz. Barbare devicze y muchenicze“ i „na den sz. Rosalie devicze“, istražuje se njihova kompozicija, stil, žanrovska pripadnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija