Pregled bibliografske jedinice broj: 1107126
Socijalna dimenzija sjećanja i zaborava na primjeru etnomnima Hrvat u Vojvodini
Socijalna dimenzija sjećanja i zaborava na primjeru etnomnima Hrvat u Vojvodini // Zbornik radova sa Znanstveno-stručnoga skupa 'Etnokulturni identitet Hrvata u Vojvodini: povijesni i suvremeni procesi' / Bara, Mario ; Galović, Filip ; Mihaljević, Lucija (ur.).
Zagreb: Hrvatsko katoličko sveučilište, 2020. str. 63-82 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1107126 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalna dimenzija sjećanja i zaborava na
primjeru etnomnima Hrvat u Vojvodini
(Social dimension of remembrance and forgetting of
the ethnonym “Croat” in Vojvodina)
Autori
Bara, Mario ; Mihaljević, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova sa Znanstveno-stručnoga skupa 'Etnokulturni identitet Hrvata u Vojvodini: povijesni i suvremeni procesi'
/ Bara, Mario ; Galović, Filip ; Mihaljević, Lucija - Zagreb : Hrvatsko katoličko sveučilište, 2020, 63-82
ISBN
978-953-8014-49-9
Skup
Etnokulturni identitet Hrvata u Vojvodini: povijesni i suvremeni procesi
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.10.2019. - 11.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Kultura sjećanja, politike sjećanja, politike zaborava, antroponimija, toponimija, Hrvati, Vojvodina
(Cultural memory, Politics of forgetting, Anthroponomy, Toponomy, Croats, Vojvodina)
Sažetak
Grupni identiteti i sjećanja neka su od središnjih pitanja sociologije, antropologije i drugih, srodnih društveno-humanističkih znanosti. Jednom od najstarijih društvenih institucija može se smatrati etnička institucija za koju se vezuje vjerovanje u zajedničko podrijetlo, privrženost grupi i zajedničko ime njezinih članova. Etnička institucija tako je stvaratelj i čuvar znanja koja je članovima neke grupe nužna kako bi opstali kao kolektivni identitet. Uz kolektivni su identitet neraskidivo vezana kolektivna sjećanja koja su dinamična, konstruktivistička i oblikuju se situacijski, socijalnom interakcijom i promjenjivoga su značenja s obzirom na promjene društvene (i političke) okoline. Snažan utjecaj na njihova tumačenja, selektivno usvajanje ili zaborav imaju brojni društveni akteri s koncentracijom najveće moći u tome procesu među političkim elitama. Namjera je ovoga rada ukazati na socijalnu dimenziju kolektivnoga sjećanja i zaborava na primjeru etnonima Hrvat u Vojvodini. U prvome se dijelu rada predstavlja teorijska perspektiva kolektivnoga sjećanja te utjecaj različitih društvenih aktera na dimenzije sjećanja. Drugi je dio rada posvećen primjerima hrvatskoga etnonima na području današnje Vojvodine od srednjega vijeka do suvremenosti te kako su se mijenjala kolektivna sjećanja na isti. Zbog nedovoljne istraženosti teme, nepostojanja institucionaliziranih oblika sjećanja unutar hrvatske zajednice, ali i selektivnoga pristupa sjećanju ili institucionalnoga zaborava od strane državnih aktera, prisutnost je hrvatskoga stanovništva na prostoru današnje Vojvodine i Srbije bila negirana, ignorirana ili podložna manipulacijama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb