Pregled bibliografske jedinice broj: 1105162
DANUBEPARKS mreža – zaštita Dunava na internacionalnoj razini
DANUBEPARKS mreža – zaštita Dunava na internacionalnoj razini // ZBORNIK SAŽETAKA 8. SIMPOZIJA S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM KOPAČKI RIT JUČER, DANAS, SUTRA 2019. / Ozimec, Siniša ; Bogut, Irella ; Bogdanović, Tomislav ; Jurčević Agić, Ivančica ; Rožac, Vlatko ; Stević, Filip ; Popović, Željko ; Bolšec, Boris ; Vereš, Marija (ur.).
Kopačevo: Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2019. str. 90-91 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1105162 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DANUBEPARKS mreža – zaštita Dunava na
internacionalnoj razini
(DANUBEPARKS network – protection of the Danube at
international level)
Autori
MARUŠIĆ, MATEJ ; ROŽAC, VLATKO ; BOGDANOVIĆ, TOMISLAV ; BOLŠEC, BORIS ; JURČEVIĆ AGIĆ, IVANČICA ; DAMJANOVIĆ, IVAN ; VEREŠ, MARIJA ; BUČEVIĆ, DORJA ; KUČERA, SONJA
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
ZBORNIK SAŽETAKA 8. SIMPOZIJA S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM KOPAČKI RIT JUČER, DANAS, SUTRA 2019.
/ Ozimec, Siniša ; Bogut, Irella ; Bogdanović, Tomislav ; Jurčević Agić, Ivančica ; Rožac, Vlatko ; Stević, Filip ; Popović, Željko ; Bolšec, Boris ; Vereš, Marija - Kopačevo : Javna ustanova "Park prirode Kopački rit", 2019, 90-91
Skup
8. simpozij s međunarodnim sudjelovanjem Kopački rit jučer, danas, sutra
Mjesto i datum
Kopačevo, Hrvatska, 26.09.2019. - 27.09.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Dunav, zaštićena područja, internacionalna suradnja, udruga
(Danube, protected areas, international cooperation, association)
Sažetak
Rijeka Dunav, koja protječe kroz više država nego bilo koja druga rijeka na svijetu, identificirana je kao žarište bioraznolikosti koje je posebno važno za cijelu Europu te je ustanovljeno kako je potrebno strateški pristupiti njenoj internacionalnoj zaštiti. Kada su se predstavnici osam dunavskih zaštićenih područja sastali u gradu Tulcea u Rumunjskoj 2007. godine, prepoznali su da postoje zajednički izazovi s kojima se susreću sva zaštićena područja te je potpisana „Deklaracija iz Tulceae“. Ovom deklaracijom predstavnici zaštićenih područja su se obvezali da će kreirati mrežu zaštićenih područja. U lipnju 2009. po prvi put, definirani su temeljni principi za rad platforme koja će razviti i implementirati strategiju zaštite Dunava. Ovi principi su navedeni u „Deklaraciji iz Beča“ koja je poslužila kao temelj za osnivanje internacionalne udruge „Danubeparks Network of Protected Areas“. Udruga je osnovana sa sjedištem u Beču, 2014., a od tada služi kao platforma za suradnju partnera iz 9 zemalja u dunavskoj regiji sa 16 zaštićenih područja. Osim provedbe projekata koji su usmjereni za zaštitu i očuvanje cjelovitog ekosustava Dunava, Udruga je posvećena razvoju zajedničkih dokumenata, akcijskih planova i pozicijskih radova te izdavanju različitih publikacija. Također, stavovi Udruge se promiču na političkoj razini, od lokalne do europske i međunarodne razine. Dobar primjer uspješnosti na ovoj razini je izrada Akcijskog plana za zaštitu orla štekavca (Haliaeetus albicilla) duž Dunava, koji je prihvatilo Vijeće Europe. Kontinuirani, dugogodišnji rad na proširenju kapaciteta i povezanosti zaštićenih područja doveo je do širenja Udruge što je rezultiralo otvaranjem tajništva Udruge u Hrvatskoj, 29. lipnja 2019. U ovom priopćenju prezentirane su najvažnije aktivnosti Udruge s ciljem identifikacije ključnih točaka za uspješno djelovanje udruga na području zaštite prirode na internacionalnoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Dentalna medicina, Interdisciplinarne biotehničke znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek