Pregled bibliografske jedinice broj: 1105081
KLUB ZA PRIRODNE ZNANOSTI (I NE SAMO NJIH) U RIJECI
KLUB ZA PRIRODNE ZNANOSTI (I NE SAMO NJIH) U RIJECI // TRAGOVI GRAĐANSKE TRADICIJE Zbornik radova s kolokvija Riječka građanska kultura 19. stoljeća / Likežić, Irvin ; Zubčić, Sanja (ur.).
Rijeka: Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2020. str. 141-154 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1105081 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KLUB ZA PRIRODNE ZNANOSTI (I NE SAMO NJIH) U RIJECI
(CLUB FOR NATURAL SCIENCES (NOT EXCLUSIVELY) IN
RIJEKA)
Autori
Alebić-Juretić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
TRAGOVI GRAĐANSKE TRADICIJE Zbornik radova s kolokvija Riječka građanska kultura 19. stoljeća
/ Likežić, Irvin ; Zubčić, Sanja - Rijeka : Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2020, 141-154
ISBN
978-953-361-014-6
Skup
Znanstveno-stručni kolokvijRiječka građanska kultura 19. stoljeća
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 06.03.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Rijeka ; Klub za prirodne znanosti u Rijeci ; P. Salcher ; G. Benzan ; F. Munich
(Rijeka, Club for natural sciences in Rijeka ; P. Salcher ; G. Benzan ; F. Munich)
Sažetak
Jedno od prvih i najutjecajnijih društava osnovanih u Rijeci u drugoj polovici 19. stoljeća bio je Klub za prirodne znanosti u Rijeci. Osnovan je 28. studenoga 1883. u tadašnjem hotelu Deak (danas zgrada Doma sindikata Franjo Belulović) s ciljem promoviranja prirodnih znanosti, a ubrzo je proširio svoje djelatnosti i na druga područja, poput medicine i književnosti. Godine 1896. započinje se s izdavanjem Priopćenja na nje mačkom i talijanskom jeziku koja nam danas predstavljaju svjedočanstvo tog vremena. U njima su tiskani i znanstveni radovi, uključujući i rezultate prirodoslovnih istraživanja riječkog područja. Iste godine pokreće se inicijativa za formiranje Komiteta za rendgen, s ciljem nabavke rendgenskog aparata i njegove uporabe u medicinske svrhe, što je i ostvareno već sljedeće, 1897. godine. Osim Komiteta, osnovane su fotografska sekcija te sekcija za prethistorijska istraživanja. Tijekom dvade setogodišnjeg rada Kluba održano je 221 predavanje, ne samo iz prirodnih već i iz društvenih znanosti, umjetnosti, medicine i tehnike. Najaktivniji su predavači bili profesori Vojno pomorske akademije dr. P. Salcher, koji je održao 31 predavanje, uglavnom iz fizike i tehnike, ali i iz umjetnosti, pedagogije i zdravstvenog odgoja, te J. Luksch, koji je održao 14 predavanja iz geografije. Vrlo važna izlaganja o sanitarnim prilikama u Rijeci iznijeli su u klubu dr. Giovanni Benzan i veterinar Francesco Munich.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-human-18-59 - Hrvatski kulturni krug Rijeke 19. stoljeća (Lukežić, Irvin, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
NadSve-Sveučilište u Rijeci-unri-human-18-87 - Liber Fluminensis – prilozi za proučavanje hrvatskoga jezika u djelima riječkih tiskara do 20. stoljeća (Zubčić, Sanja, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka
Profili:
Ana Alebić-Juretić
(autor)