Pregled bibliografske jedinice broj: 1103975
Je li hrvatski književni modernizam bio antikatolički usmjeren? Jedan idejni vidik polemike između „starih” i „mladih” u hrvatskoj književnosti na prijelazu između 19. i 20. st.
Je li hrvatski književni modernizam bio antikatolički usmjeren? Jedan idejni vidik polemike između „starih” i „mladih” u hrvatskoj književnosti na prijelazu između 19. i 20. st. // Poznanskie studia Slawistyczne, 6 (2016), 10; 297-311 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1103975 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Je li hrvatski književni modernizam bio
antikatolički usmjeren? Jedan idejni vidik
polemike između „starih” i „mladih”
u hrvatskoj književnosti na prijelazu između
19. i 20. st.
(Was Croatian Literary Modernism Anti-Catholic? One Conceptual Aspect
of the Dispute Between “the Old” and “the Young” in Croatian Literature at the End of the 19th
and the Beginning of the 20th Century)
Autori
Lončarević, Vladimir
Izvornik
Poznanskie studia Slawistyczne (2084-3011) 6
(2016), 10;
297-311
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Hrvatska moderna ; prijepor između "Starih" i "Mladih" ; antiklerikalizam ; anti-katolištvo
(Croatian Moderna ; dispute between “the old” and “the young” ; anticlericalism ; anti-)
Sažetak
Zanimljiv konceptualni spor, koji se obično naziva sukobom između "Starih" i "Mladih ”, započet potkraj 19. i nastavljen početkom 20. stoljeća, iako po nazivlju aktera definiran kao „sukob generacija“, u osnovi je bio ukorijenjen u idejnim odnosno duhovnim razlikama između dviju skupine pisaca u vezi sa njihovim stavovima prema umjetnosti. „Stari“, kao tradicionalisti, branili su načelo jedinstva istine, ljepote i dobra, dok „Mladi“, modernisti, promiču estetizam i larpurlartizam, posebno podržavajući individualizam, u ime kojega su po nekad isticali naglašavali antiklerikalizam. Ovaj rad pokušava odgovoriti na pitanje je li on, i ako jest u kojoj mjeri i na koji način, prerastao u antikatolicizam te zaključuje da hrvatska moderna nije bila organizirani protukršćanski ili antikatolički pokret, iako je antiklerikalizam "Mladih" u velikoj mjeri oblikovao konture antagonizma prema javnom izražavanju katoličanstva u kulturi, nagovještavajući istodobno sekularističke konceptualne procese koji su kasnije sve snažnije izražavani u kulturi drugim područjima društvenog života.
Izvorni jezik
Hrvatski