Pregled bibliografske jedinice broj: 1103812
Književnost i književnici u misiji Mije Škvorca
Književnost i književnici u misiji Mije Škvorca // Filozofsko-teološki i pastoralni doprinosu biskupa Mije Škvorca. Zbornika radova znanstvenoga skupa održanoga u Zagrebu 22. 11. 2019. / Ćuk, Barbara ; Šetak, Ivan (ur.).
Zagreb: Filozofsko-teološki Institut Družbe Isusove, 2020. str. 247-259
CROSBI ID: 1103812 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Književnost i književnici u misiji Mije Škvorca
(Literature and writers in the mission of Mija Škvorc)
Autori
Lončarević, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Filozofsko-teološki i pastoralni doprinosu biskupa Mije Škvorca. Zbornika radova znanstvenoga skupa održanoga u Zagrebu 22. 11. 2019.
Urednik/ci
Ćuk, Barbara ; Šetak, Ivan
Izdavač
Filozofsko-teološki Institut Družbe Isusove
Grad
Zagreb
Godina
2020
Raspon stranica
247-259
ISBN
978-953-231-181-5
Ključne riječi
Mijo Škvorc, književnost, teologija, filozofija, "Vjera i nevjera"
(Mijo Škvorc, Literature, Theology, Philosophy, "Faith and Unbelief")
Sažetak
Mijo Škvorc (1919-1989), svećenik isusovac, bio je plodan teološki pisac. U širokom luku njegova znanja osobito mjesto ima i književnost. Ovaj rad želi predstaviti njegovu književnu kulturu. Njegova bibliografija pokazuje kako je već za vrijeme studija intenzivno čitao književna djela i objavljivao recenzije novoizašlih naslova. Nakon obnove katoličkoga tiska na hrvatskome jeziku, u više članaka što ih je objavio u tadašnjoj periodici u teološke i filozofske teme ubacuje književne motive: književnike, djela i likove. Taj stil njegova teološko-filozofskog diskursa osobito će biti izražen u njegovu kapitalnom djelu Vjera i nevjera (1982), sintezi u kojoj se ne samo poslužio književnim temama i motivima kao svojevrsnom mizanscenom fenomenologije religije nego je vjeri odnosno nevjeri u književnosti posvetio tri posebna poglavlja. Škvorc je tu očitovao ne samo izvanredno poznavanje književne povijesti i teorije nego se predstavio kako sjajan stilist u žanru znanstvenoga eseja. U tome smislu, književnost se nadaje kao jezični i životni katalizator njegove filozofske-teološke misli. Dok se, s jedne strane, filozofski i teološki jezik obogaćuje slikama i metaforama, s druge književnost biva podvrgnuta kategorijalnom aparatu i ciljevima filozofije i teologije: utvrđivanju i usvajanju Istine.
Izvorni jezik
Hrvatski