Pregled bibliografske jedinice broj: 1103401
Apsorpcija i biološka aktivnost enzimski tretiranih i netretiranih ekstrakata pšenične trave (Triticum aestivum Linn)
Apsorpcija i biološka aktivnost enzimski tretiranih i netretiranih ekstrakata pšenične trave (Triticum aestivum Linn), 2020., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet Osiijek, Osijek
CROSBI ID: 1103401 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Apsorpcija i biološka aktivnost enzimski tretiranih i netretiranih ekstrakata pšenične trave (Triticum aestivum Linn)
(Absorption and biological activity of enzyme-treated and untreated wheat-grass extracts (Triticum aestivum Linn)))
Autori
Medač, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet Osiijek
Mjesto
Osijek
Datum
24.06
Godina
2020
Stranica
47
Mentor
Mišković Špoljarić, Katarina
Ključne riječi
Caco-2, apsorpcija, minerali, bioraspoloživost, biodostupnost, biološka aktivnost
(Caco-2, absorption, minerals, bioaccessibility, bioavailability, biological activity)
Sažetak
Ciljevi istraživanja: Uspostaviti uspješan Caco-2 stanični model apsorpcije na kojem će se istraživati bioraspoloživost nutrijenata u odnosu na biodostupnost i utvrditi razlikuje li se biološka aktivnost ekstrakata pšenične trave ovisno o izloženosti enzimskom tretmanu. Materijal i metode: U istraživanju je korištena Caco-2 stanična linija na kojoj je ispitivano šest uzoraka pšenične trave uzgojenih u Laboratoriju za biljnu genetiku i biotehnologiju Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku dok je sedmi uzorak komercijalno dostupan. Pet uzoraka sorti Ilirija, Katarina, Soissons, Antonius i divljeg srodnika Triticum monococum pripremljeno je u obliku svježeg soka, a šesti je enzimatski tretiran uzorak sorte Soissons prema metodi po Minekusu. Uzorci su centrifugirani na 3000 rpm tijekom 10 minuta pri sobnoj temperaturi i filtrirani filterom za sterilnu filtraciju. Simulacija intestinalne apsorpcije provedena je tijekom 5 ciklusa od 20 minuta. Rezultati su statistički obrađeni primjenom Student t-testa uz razinu statističke značajnosti P < 0, 05 u programu Statistica for Windows v. 13.1. Koncentracije magnezija, željeza i cinka su izmjerene primjenom ICP-MS metode. Rezultati: Apsorpcija najvećeg udjela Mg i Fe postignuta je nakon 40, a Zn nakon 60 minuta. Bioraspoloživost minerala veća je u odnosu na biodostupnost za Mg 3, 8, Fe 2, 3, a Zn 1, 9 puta. Biološka aktivnost Mg i Fe je manja, a Zn veća nakon enzimske digestije. Zaključak: Uspješno je uspostavljen Caco-2 stanični model. Bioraspoloživost minerala veća je u odnosu na biodostupnost i ovisi o enzimatskoj digestiji. Enzimatski tretman umanjuje biološku aktivnost Mg i Fe, a povećava Zn.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-4292 - Genotipska specifičnost pšenične trave (Triticum aestivum L.) visokonutritivnog prirodnog dodatka prehrani (WHEAT4GRASS) (Rebekić, Andrijana, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek