Pregled bibliografske jedinice broj: 1101528
Self-Assessment of Social and Family Loneliness in Elderly during COVID-19 Pandemic in Relation to Current Level and Type of Communication Intensity
Self-Assessment of Social and Family Loneliness in Elderly during COVID-19 Pandemic in Relation to Current Level and Type of Communication Intensity // Collegium antropologicum, 44 (2020), 4; 209-217 doi:10.5671/ca.44.4.3 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1101528 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Self-Assessment of Social and Family Loneliness
in Elderly during COVID-19 Pandemic in Relation
to Current Level and Type of Communication
Intensity
Autori
Bertić, Želimir ; Telebuh, Mirjana
Izvornik
Collegium antropologicum (0350-6134) 44
(2020), 4;
209-217
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
loneliness ; elderly ; COVID-19 ; social loneliness ; communication ; communication technology
Sažetak
Zbog širenja korona virusa ljudi diljem svijeta pa tako i u Hrvatskoj prisiljeni su na socijalno distanciranje čime raste broj osoba koje ulaze u rizik još jednog javnozdravstvenog problema, a to je usamljenost. Usamljenost se može definirati kao stanje prisutnosti negativnih osjećaja povezanih s percipiranom socijalnom izolacijom, te se navodi kao jedan od najizraženijih problema starenja. Relativno je malen broj istraživanja koja se bave korištenjem različitih metoda komuniciranja, posebice informacijsko komunikacijskih tehnologija kod starijih osoba tijekom pandemije COVID-19 i utvrđivanja eventualne dobiti koja bi ta aktivnost imala. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi razliku u samoprocjeni socijalne i obiteljske usamljenosti prema načinu komunikacije kod starijih osoba tijekom pandemije COVID-19. Istraživanje je provedeno u ožujku i travnju 2020. godine, točnije u periodu od uvođenja epidemioloških mjera socijalnog distanciranja i samoizolacije do perioda popuštanja mjera u suzbijanju širenja korona virusa u Hrvatskoj. U istraživanju je sudjelovalo 107 ispitanika starosti višoj od 65 godina koji žive u vlastitom kućanstvu na području Bjelovara. Za potrebe istraživanja je konstruiran Indeks o učestalosti načina komunikacije. Za provjeru razine usamljenosti korištena je Skala socijalne i emocionalne usamljenosti. Dobiveni rezultati ukazuju da manju socijalnu i obiteljsku usamljenost pokazuju ispitanici koji samoprocjenjuju višu razinu komunikacije tijekom pandemije COVID–19 putem razgovara telefonom/ mobitelom, informacijskom tehnologijom (uporabom računala: video poziv, socijalne mreže i dr.), razgovora lice u lice te putem mobilnih aplikacija (Viber, Skype, WhatsApp i dr.). Ispitanici koji uopće ne komuniciraju i oni koji vrlo rijetko komuniciraju bilo kojim od ispitivanih načina komunikacije pokazali su veću socijalnu i obiteljsku usamljenost. Rezultati ovoga istraživanja ukazuju na pozitivan primjer korištenja različitih metoda komuniciranja, posebice modernih tehnologija za komunikaciju kod starijih osoba u smanjenju usamljenosti. Kroz timski rad gerontologa, komunikacijskih tehnologa i ostalih stručnjaka koji se bave starijim osobama komunikacijska tehnologija mogla bi se približiti starijim osobama i doprinijeti zadovoljnijem i kvalitetnijem životu osoba starije životne dobi.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zdravstveno veleučilište, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE