Pregled bibliografske jedinice broj: 1100351
Slovenski prognanici u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Časopis za suvremenu povijest
Slovenski prognanici u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Časopis za suvremenu povijest // Časopis za suvremenu povijest, 52 (2020), 3; 869-898 doi:10.22586/csp.v52i3.11138 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1100351 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slovenski prognanici u Nezavisnoj Državi
Hrvatskoj. Časopis za suvremenu povijest
(Slovene Displaced Persons in the Independent State
of Croatia)
Autori
Riman, Barbara ; Škiljan, Filip
Izvornik
Časopis za suvremenu povijest (0590-9597) 52
(2020), 3;
869-898
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
Drugi svjetski rat ; Nezavisna Država Hrvatska ; Slovenci ; prisil-ne migracije ; slovenski prognaniciBARBARA RIMAN, FILIP ŠKILJAN
(World War II ; Independent State of Croatia ; Slovenes ; forced migrations ; Slovene displaced persons)
Sažetak
Problematika prognanoga slovenskog stanovništva s prostora koji je tijekom Drugoga svjetskog rata okupirao Treći Reich prisutna je u hrvatskoj, sloven-skoj i srpskoj povijesti, ali je prije svega povezana s iseljavanjem i progonom drugoga (u prvom redu srpskoga) etničkog stanovništva. Ta etapa slovenske povijesti u Hrvatskoj nije dovoljno poznata široj javnosti. Upravo stoga radom se želi upozoriti na veliki broj Slovenaca koji su Drugi svjetski rat preživjeli na prostoru Hrvatske i Bosne i Hercegovine, odnosno tadašnje Nezavisne Države Hrvatske, koja je imala drugačije granice od današnje Hrvatske i Bosne i Her-cegovine. U dosad objavljenim radovima o progonu slovenskoga stanovništva u Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu često se zaboravlja na dodatni kulturni šok koji su prognanici doživjeli. Osim opisa djelovanja legalnih institucija koje su bile zadužene za skrb o prognanom slovenskom stanovništvu, u radu su predstavljeni pojedinačni slučajevi iz kojih je vidljiva teška situacija i problemi s kojima su se suočavali stanovnici prognani iz slovenskih krajeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus