Pregled bibliografske jedinice broj: 1097900
CITOTOKSIČNO DJELOVANJE FARNEZOLA I NEROLIDOLA NA STANIČNU LINIJU RAKA MOKRAČNOG MJEHURA
CITOTOKSIČNO DJELOVANJE FARNEZOLA I NEROLIDOLA NA STANIČNU LINIJU RAKA MOKRAČNOG MJEHURA, 2018., diplomski rad, preddiplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 1097900 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
CITOTOKSIČNO DJELOVANJE FARNEZOLA I NEROLIDOLA NA STANIČNU LINIJU RAKA MOKRAČNOG MJEHURA
(CYTOTOXIC ACTIVITY OF FARNESOL AND NEROLIDOL ON HUMAN BLADDER CANCER CELL LINE)
Autori
Guć, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
19.07
Godina
2018
Stranica
41
Mentor
Radan, Mila
Ključne riječi
karcinom mokraćnog mjehura ; farnezol ; nerolidol ; citotoksičnost ; MTT-test
(bladder cancer ; farnesol ; nerolidol ; cytotoxicity ; MTT-assay)
Sažetak
Riječ tumor (lat. tumor = otjecanje, oteklina) označava skup promijenjenih stanica koje pokazuju nepravilan i progresivan rast. Nastajanje tumora ne događa se odjednom, već je to proces koji se sastoji od genotipskih i fenotipskih promjena. Tumori mogu biti benigni ili maligni. Razlika između njih je u agresivnosti rasta tj. u tome da maligni tumori metastaziraju šireći se u okolna zdrava tkiva preko krvožilnog sustava, dok benigni tumori ne stvaraju metastaze. Rak (lat. cancer = neizlječiva rana) predstavlja zloćudni oblik tumora. On nastaje istodobnim ili sukcesivnim djelovanjem većeg broja uzročnika. Karcinom mokraćnog mjehura je četvrti najčešći tip tumora koji je 2, 7 puta učestaliji kod muškaraca nego kod žena i javlja se između 67. i 70. godine starosti. U 90% slučajeva on potječe iz prijelaznog epitela. Klinička slika je u 90% bolesnika bezbolna hematurija, a dijagnostika se vrši citoskopom u nekim slučajevima i magnetskom rezonancom. Seskviterpenski alkoholi su sastavljeni od 15 C atoma i široko su rasprostranjeni u eteričnim uljima, ali njihov sadržaj nije toliko dominantan kao u slučaju monoterpenskih alkohola i fenola. Također je poznato da neki seskviterpenski alkoholi djeluju na stanice raka, tj. sprječavaju rast stanica raka i izazivaju apoptozu, te su upravo molekule tih spojeva zaslužne za razvoj antitumorskih lijekova. Odabrani seskviterpenski alkoholi, farnezol i nerolidol, korišteni su kako bi se ispitalo njihovo citotoksično djelovanje na staničnu liniju T24 karcinoma mokraćnog mjehura. Citotoksično djelovanje farnezola i nerolidola ispitano je MTT-testom. Farnezol je, za razliku od nerolidola, pokazao izražajnije inhibicijsko djelovanje na staničnu liniju T24 karcinoma mokraćnog mjehura. Porastom vremena raslo je i inhibicijsko djelovanje ispitivanih spojeva. Seskviterpenski alkoholi farnezol i nerolidol pokazali su dobro citotoksično djelovanje na ispitivanu staničnu liniju raka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-6897 - Istraživanje bioaktivnih spojeva iz dalmatinskog bilja: njihov antioksidacijski karakter i utjecaj na enzimsku inhibiciju i zdravlje (BioActCom) (Miloš, Mladen, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Mila Radan
(mentor)