Pregled bibliografske jedinice broj: 1097671
„Dvije osobe ulaze za umjetničko oslikavanje”. Etnografija zatvora kao mjesta umjetnosti
„Dvije osobe ulaze za umjetničko oslikavanje”. Etnografija zatvora kao mjesta umjetnosti // Život umjetnosti : časopis za suvremena likovna zbivanja, 106 (2020), 138-163 doi:10.31664/zu.2020.106.10 (recenziran, članak, ostalo)
CROSBI ID: 1097671 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Dvije osobe ulaze za umjetničko oslikavanje”.
Etnografija zatvora kao mjesta umjetnosti
(“Two Persons Coming in for Artistic Painting.”
Ethnography of Prisons as Places for Art)
Autori
Gulin Zrnić, Valentina ; Potkonjak, Sanja ; Škrbić Alempijević, Nevena
Izvornik
Život umjetnosti : časopis za suvremena likovna zbivanja (0514-7794) 106
(2020);
138-163
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
Zatvor u Zagrebu, umjetnost, estetizacija prostora, kvalitativna istraživanja, etnografija, etnologija i kulturna antropologija
(The Prison in Zagreb, aestheticization of space, qualitative research, ethnography, ethnology and cultural anthropology)
Sažetak
U središtu su članka četiri umjetničke intervencije koje su početkom 2019. godine izvedene u Zatvoru u Zagrebu u cilju estetizacije zatvorskog prostora. Rad se temelji na kvalitativnom etnografskom istraživanju koje je provedeno tijekom oslikavanja u navedenom zatvoru, u cilju razumijevanja: a) umjetničkog koncepta i nastajanja umjetničkog djela u zatvorskim prostorima, b) dinamike i značenja koju umjetničko djelo u zatvoru izaziva te c) promjene doživljaja kako pojedinačnih zatvorskih prostora tako i šire društvene percepcije o zatvorskom sustavu. Pristupi istraživanju i interpretaciji proizlaze iz antropologije prostora i mjesta te antropologije umjetnosti. Istraživanjem se analiziraju društveni, interakcijski, edukativni, estetizirajući, terapijski i afektivni učinci konkretnih umjetničkih intervencija u zatvoru. Poseban je interes fokusiran prema odnosima koji postoje ili se mijenjaju tijekom intervencija između svih uključenih aktera (umjetnici, razni profili djelatnika u zatvoru, zatvorenici). Ključan doprinos kulturnoantropoloških istraživanja proizlazi iz sposobnosti etnografije da bilježi i promišlja umjetnost ostvarenu kao relacijsku i komunikacijsku aktivnost, a u smislu primjene etnografskog istraživanja, riječ je o novitetu u istraživanju hrvatskih zatvorskih sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus