Pregled bibliografske jedinice broj: 1097500
Podrška u vaspitanju porodicama u riziku u okviru organizacije civilnog društva – iskustva korisnika udruženja MoSt
Podrška u vaspitanju porodicama u riziku u okviru organizacije civilnog društva – iskustva korisnika udruženja MoSt // Specijalna edukacija i rehabilitacija, 19 (2020), 3; 145-164 doi:10.5937/specedreh19-27569 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1097500 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Podrška u vaspitanju porodicama u riziku u
okviru
organizacije civilnog društva – iskustva
korisnika udruženja MoSt
(Support in the education of families at risk
within the organization of civil society ‒ the
experience of
users of the
association MoSt)
Autori
Maglica, Toni ; Grčić, Ante ; Ljubetić, Maja
Izvornik
Specijalna edukacija i rehabilitacija (1452-7367) 19
(2020), 3;
145-164
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
civilno društvo ; državne institucije ; porodica ; rizični i zaštitni faktori
(civil society ; state institutions ; family ; risk and protective factors)
Sažetak
Uvod: Pojedine porodice imaju potrebu za dodatnom podrškom u obavljanju zahtevne roditeljske uloge, a naročito porodice u riziku koje nemaju dovoljno kapaciteta da primereno odgovore na potrebe deteta. Na funkcionisanje takvih porodica deluju faktori rizika koji proizlaze iz porodičnog, ali i iz šireg socijalnog okruženja. Ponekad podršku i ulogu zaštitnog faktora preuzimaju organizacije civilnog društva koje intervencije uglavnom zasnivaju na kvalitetnim međusobnim odnosima i potpuno i pravovremeno zadovoljavaju potrebe dece i porodica u riziku. Cilj: Ovo istraživanje imalo je za cilj da se identifkuju i shvate faktori koje porodice u riziku percipiraju kao podršku i pomoć. Metode: Teorijski okvir istraživanja čini Bronfenbrenerov ekološki model ljudskog razvoja. Metodom intervjua prikupljeni su podaci 14 učesnika (majke, očevi i deca), korisnika udruženja MoSt iz Splita. Rezultati: Rezultati dobijeni tematskom analizom daju uvid u: manifestne oblike problema u ponašanju dece u uzorku, pružaoce usluga porodicama u riziku, faktore rizika koji dovode do problema, procenu podrške organizacije civilnog društva i ishode intervencije. Učesnici istraživanja naročito ističu osećaj podrške, koji proizlazi iz doživljenog, percipiranog osećaja prijatnosti, sigurnosti, druželjubivosti, priznatosti i prihvaćenosti, pa čak i osećaj „kao da si u porodici”. I deca i roditelji kao ključne procenjuju vrednosti koje se nalaze u pozadini pružanja podrške, a to su uvažavanje, prijateljstvo, prihvatanje i uljudna, pristojna komunikacija. Zaključak: Pokazalo se da organizacija civilnog društva predstavlja i svojevrsnu „premosnicu”, odnosno da moderira i facilitira između porodice i državnih institucija. Ono što je vidljivo u iskazu učesnika jeste percipirana dostupnost same organizacije, njenih resursa, usluga i ljudi, kao i konkretnost usluga koje se pružaju porodici.
Izvorni jezik
Ostalo
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija, Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti, Socijalne djelatnosti, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- SCIndeks
- DOAJ