Pregled bibliografske jedinice broj: 1095075
Anorganski nanomaterijali
Anorganski nanomaterijali, 2020., diplomski rad, preddiplomski, Odjel za kemiju, OSIJEK
CROSBI ID: 1095075 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anorganski nanomaterijali
(Inorganic nanomaterials)
Autori
Janđel, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Odjel za kemiju
Mjesto
OSIJEK
Datum
24.09
Godina
2020
Stranica
25
Mentor
Kovač-Andrić, Elvira
Ključne riječi
Anorganski nanomaterijali ; klasifikacija nanomaterijala ; sinteza nanomaterijala ; manipulacije atoma i/ili molekula ; upotreba nanomaterijala
(Inorganic nanomaterials ; categories of nanomaterials ; synthesis of nanomaterials ; manipulation of atoms and/or molecules ; usage of nanomaterials)
Sažetak
Anorganski nanomaterijali počeli su se istraživati intenzivnije zadnjih nekoliko desetljeća. Naime, nanomaterijali posjeduju poboljšana, ali opet sasvim drugačija svojstva u odnosu na makromaterijale od kojih su sintetizirani te se stoga koriste u mnoge svrhe u kojima makromaterijali nebi imali nikakvog utjecaja. Nanomaterijali se, s obzirom na veličinu i svoj oblik, kategoriziraju kao nultodimenzionalni, jednodimenzionalni, dvodimenzionalni i trodimenzionalni nanomaterijali od kojih svaka vrsta posjeduje jedinstvena svojstva zbog kojih se oni i koriste. Sinteze nanomaterijala mogu biti različite, ali najviše se koriste metode mehanokemijske sinteze, metode manipulacije atoma i/ili molekula (“Top-down” i “Bottom-up”) te katalitičke metode od kojih je najistaknutija fotokataliza. Kod spomenutih sinteza ključna svojstva su jednostavnost, ušteda energije te što bolja svojstva nanomaterijala. Svojstva nanomaterijala ovise primarno o veličini čestica i pora. Poželjno je da su čestice što manje kako bi i svojstva bila bolja. Sukladno tome, nanomaterijali mogu se koristiti u raznim područjima biomedicine, farmacije, čak i prehrambene, tekstilne i kozmetičke industrije. Primarno se koriste u robotici i inženjerstvu gdje se posebnim tehnikama manipulacije mogu dobiti nanouređaji jedinstvenih i posebnih svojstava koji se zatim koriste u razne svrhe (kao npr. nanoalati). U biomedicinske svrhe, nanomaterijali se najviše koriste za detekciju različitih tumorskih biomarkera u najranijim fazama. Zahvaljujući posebnim magnetskim svojstvima nanomaterijala (superparamagnetičnost i magnetičnost), moguć je neometani transport lijeka do ciljanih konkretnih stanica i/ili tkiva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Osijeku - Odjel za kemiju
Profili:
Elvira Kovač Andrić
(mentor)