Pregled bibliografske jedinice broj: 1094504
Inicijali koncept o suvremenoj pasivnoj kući na principima povijesnog nasljeđa zemunice
Inicijali koncept o suvremenoj pasivnoj kući na principima povijesnog nasljeđa zemunice // Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment : [zbornik radova] / Breslauer, Nevenka (ur.).
Sveti Martin na Muri: Međimursko veleučilište u Čakovcu, 2018. str. 184-190 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1094504 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inicijali koncept o suvremenoj pasivnoj kući na
principima povijesnog nasljeđa zemunice
(Initial concept of a contemporary passive house
based on the principles of the historic legacy
of the dugout)
Autori
Ovčar, Jasmina ; Vrbanec, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment : [zbornik radova]
/ Breslauer, Nevenka - Sveti Martin na Muri : Međimursko veleučilište u Čakovcu, 2018, 184-190
Skup
5. međunarodna konferencija Inovacije, tehnologije, edukacija i menadžment
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 04.04.2018. - 05.04.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
arhitektonsko idejno rješenje ; održiva gradnja ; pasivna kuća ; prirodna energija ; zemunica
(conceptual architectural solution ; sustainable construction ; passive house ; natural energy ; dugout)
Sažetak
Idejni arhitektonski projekt predočen ovim radom nastoji pokazati vezu neolitičke zemunice i suvremene pasivne kuće. Prilikom projektiranja nastoji se pridržavati svih parametara za projektiranje pasivne kuće, poštujući pritom načela projektiranja stambenih obiteljskih zgrada. Predloženo rješenje zadovoljava arhitektonske uvjete u pogledu funkcije, konstrukcije i estetike. Ljudi još od davnina koriste prirodu i njeno bogatstvo energije Sunca, vode, zemlje i vjetra. Gradeći nastambe u kojima se štite od vremenskih neprilika te raznih drugih opasnosti (npr.životinja), vode brigu o orijentaciji u odnosu na strane svijeta, o smjeru vjetrova, načinu opskrbe vodom i slično. Prilikom izgradnje zgrada potrebno je razmišljati da traju što dulje, da njihov utjecaj na okoliš nije štetan, da se koriste materijali starijih, napuštenih građevina ili reciklirani materijali, da se stvara što manje otpada i štetnih utjecaja na okoliš, kako prilikom gradnje, tako i u vrijeme korištenja zgrade. Upravo su te kategorije osnovni parametri na koje inženjeri prilikom gradnje trebaju utjecati da bi ostvarili održivu gradnju. Prve nastambe zvane zemunice javljaju se u doba neolitika, oko 8000 god.pr.Kr. Zemunice su poluukopane ili ukopane nastambe koje pomoću zemlje daju konstantnu temperaturu pogodnu za život i zimi i ljeti. Današnje pasivne kuće koje porijeklom proizlaze iz tradicionalnih zemunica koriste slična načela izgradnje kao i one prije više tisuća godina. Suvremeni materijali, tehnologija gradnje i instalacijski sustavi omogućavaju današnjim zgradama vrlo kvalitetnu i održivu gradnju. Idejnim arhitektonskim rješenjem stvoreni su tek preduvjeti za kategoriju pasivne kuće. Parametri fizike zgrade i primjenjeni instalacijski sustavi neophodni su u daljnjoj razradi i postizanju željenog standarda gradnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam