Pregled bibliografske jedinice broj: 1093211
Karta u jednom smjeru Razlozi povratka i razine zbrinjavanja (pravni i institucijski aspekti) u Hrvatskoj u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije i Kraljevine SHS – Kraljevine Jugoslavije
Karta u jednom smjeru Razlozi povratka i razine zbrinjavanja (pravni i institucijski aspekti) u Hrvatskoj u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije i Kraljevine SHS – Kraljevine Jugoslavije // Knjižica sažetaka s četvrtog hrvatskog iseljeničkog kongresa / Lemić, Vlatka (ur.).
Zagreb, Hrvatska: Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva, 2020. str. 32-33 (predavanje, nije recenziran, prošireni sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1093211 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karta u jednom smjeru
Razlozi povratka i razine zbrinjavanja (pravni
i institucijski aspekti) u Hrvatskoj
u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije i Kraljevine
SHS – Kraljevine Jugoslavije
(Reasons for return and level of care (legal and
institutional aspects) in Croatia during the
Austro-Hungarian Monarchy and the Kingdom of
Serbs, Croats and Slovenes - the Kingdom of
Yugoslavia)
Autori
Hofgräff, Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjižica sažetaka s četvrtog hrvatskog iseljeničkog kongresa
/ Lemić, Vlatka - : Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva, 2020, 32-33
Skup
4. hrvatski iseljenički kongres: Povratak – stvarnost ili utopija?
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.11.2020. - 06.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Hrvatska, Austro-Ugarska Monarhija, Kraljevina SHS-Kraljevina Jugoslavija, povratak, razine zbrinjavanja, institucije, zakonodavstvo,
(Croatia, Austro-Hungarian Monarchy, Kingdom of SCS-Kingdom of Yugoslavia, return, levels of care, institutions, legislation,)
Sažetak
Skrb za iseljenike i povratnike u Hrvatskoj postoji još od Austro-Ugarske Monarhije od kada je Kraljevska zemaljska vlada u Zagrebu donijela prve odredbe vezane uz iseljavanje i povratak stanovništva. Za to je ustrojila i posebne evidencije o iseljenicima i povratnicima (tzv. očevidnike pučanstva), kao i vrlo sofisticiranu statistiku, a što je poslužilo i u razdoblju Kraljevine SHS – Kraljevine Jugoslavije. Stoga će se u ovome radu kroz oba povijesna razdoblja, a ne temelju arhivskih izvora, prikazati razine skrbi za povratnike, kroz prizmu pravih i institucijskih okvira. Time se želi naglasiti uloga hrvatske politike prema iseljeništvu i povratništvu koja je u kontinuitetu posredovala, odnosno regulirala učinke iseljavanja i povratka stanovništva, unatoč društveno-političkim okolnostima. Rad donosi prethodno priopćenje rezultata istraživanja koji će biti objavljeni u znanstvenoj monografiji Do kraja svijeta i natrag.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest