Pregled bibliografske jedinice broj: 1089230
DETEKCIJA, IDENTIFIKACIJA I PRAĆENJE NBKR OPASNOSTI UPOTREBOM VOZILA NA DALJINSKO UPRAVLJANJE
DETEKCIJA, IDENTIFIKACIJA I PRAĆENJE NBKR OPASNOSTI UPOTREBOM VOZILA NA DALJINSKO UPRAVLJANJE // Zbornik radova XIII. znanstveno-stručne konferencije Dani kriznog upravljanja / Toth, Ivan (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2020. str. 316-329 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1089230 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DETEKCIJA, IDENTIFIKACIJA I PRAĆENJE NBKR OPASNOSTI UPOTREBOM VOZILA NA DALJINSKO UPRAVLJANJE
(DETECTION, IDENTIFICATION AND MONITORING OF CBRNe THREATS USING REMOTE CONTROLLED VEHICLES)
Autori
Črnko, Marina ; Orehovec, Zvonko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova XIII. znanstveno-stručne konferencije Dani kriznog upravljanja
/ Toth, Ivan - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2020, 316-329
Skup
13. znanstveno-stručna konferencija: Dani kriznog upravljanja 2020 ; 13th International Scientific and Professional Conference: Crisis Management Days 2020 (CMD 2020)
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 21.04.2020. - 23.04.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
NBKR detekcija ; ekstremno vruća zona ; KBR forenzika
(CBRNe detection ; extremely hot zone ; CBRNe forensic)
Sažetak
Nova paradigma NBKR ugroza obuhvaća proširenje spektra NBKR ugroza u obliku vojnih i terorističkih ugroza industrijskih postrojenja s biokemijsko nuklearnim kapacitetima, kao i skladišta energenata, sirovina i proizvoda te transporta toksičnih industrijskih materija (TIM 1 -ova). Takvu ugrozu karakterizira enormna količina TIM-ova i energenata u vrlo osjetljivom termodinamički aktivnom okružju što stvara zonu ekstremnih uvjeta u kojima nije moguće obavljati RKB detekciju, identifikaciju, uzimanje uzoraka i nadzor NBKR timovima s ljudskim posadama, već je potrebno sačekati da uvjeti dozvole ulazak u zonu akcidenta. Takva situacija posljedično vremenski i prostorno limitira djelovanje vojnih postrojbi i postrojbi zaštite i spašavanja, zbog čega incident može eskalirati u nekontrolirani događaj s katastrofalnim posljedicama na operacije zaštite i spašavanja, na vojne operacije te lokalno stanovništvo i okoliš. Također postoji vrlo velika vjerojatnost da mnogi uzorci, podaci i dokazi budu uništeni ekstremnim uvjetima, što može utjecati i na kvalitetu forenzičkih istraživanja. NATO Savez i EU u nizu službenih dokumenata2 naglašavaju ozbiljnost problema i potiču pronalaženje rješenja, a što je rezultiralo s više projekata u članicama EU-a i NATO Saveza s ciljem robotizacije i automatizacije detekcije, identifikacije i nadzora. Daljinski upravljiva vozila sa sustavima zaštite od ekstremnih uvjeta na koja su integrirana sredstva, uređaji i oprema za detekciju, identifikaciju, uzorkovanje, obilježavanje i nadzor NBKR opasnosti pokazala su se kao vrlo dobar, često i jedini alat za prikupljanje podataka i informacija u ekstremno vrućoj zoni. Pri tome se pokazalo da, zbog ekstremnih uvjeta u zoni detekcije, standardne metode i standardni RKB uređaji za detekciju nisu dovoljni već je potreban širi spektar senzoričkih sredstava i uređaja, integriranih na platformama. U to spadaju senzori kisika, temperature, eksplozivnih plinova, toksičnih industrijskih kemikalija, detektora eksploziva, kamera u više spektralnih područja (kamere u kratkovalnom i dugovalnom infracrvenom spektru, video kamere), detektor za prikupljanje prostornih podataka (engleski: Light Detection and Ranging – LIDAR) za ambijentalnu detekciju te specijalizirani uređaji i detektori za točkastu detekciju i uzorkovanje. Sva navedena sredstva i uređaje za ambijentalnu i točkastu detekciju mora pratiti jedinstveni komunikacijski protokol za dostavu podataka na sučelje operatera i zapovjednika u realnom vremenu poradi njihove obrade, analize i predikcije daljnjih događaja, a odatle po potrebi u zapovjedništva i stožere snaga prvog odgovora. U radu je prikazana detekcija, identifikacija i praćenje NBKR opasnosti upotrebom daljinski upravljivih sustava u ekstremno vrućoj zoni, pridržavajući se mjera i postupaka te tehnika detekcije propisanih pravilima NATO Saveza, prema kojima djeluju i postrojbe NBKO CZ.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Sigurnosne i obrambene znanosti
Napomena
XIII. znanstveno-stručna konferencija Dani kriznog upravljanja otkazana je zbog pandemije COVID-
19, no objavljen je zbornik radova.
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište Velika Gorica