Pregled bibliografske jedinice broj: 1088095
Viktimološka obilježja obiteljskog nasilja s posebnim osvrtom na pravnu kvalifikaciju događaja
Viktimološka obilježja obiteljskog nasilja s posebnim osvrtom na pravnu kvalifikaciju događaja // Zbornik radova VII. međunarodne znanstveno- stručne konferencije Istraživački dani Visoke policijske škole u Zagrebu / Cajner Mraović, Irena ; Kondor - Langer, Mirjana (ur.).
Zagreb: Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, 2020. str. 303-327 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1088095 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Viktimološka obilježja obiteljskog nasilja s
posebnim osvrtom na pravnu kvalifikaciju događaja
(Victimological characteristics of domestic
violence with special reference to the legal
qualification of the offence)
Autori
Martinjak, Davorka ; Kikić, Suzana ; Kovčo Vukadin, Irma
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova VII. međunarodne znanstveno- stručne konferencije Istraživački dani Visoke policijske škole u Zagrebu
/ Cajner Mraović, Irena ; Kondor - Langer, Mirjana - Zagreb : Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, 2020, 303-327
Skup
7. međunarodna znanstveno-stručna konferencija "Istraživački dani Visoke policijske škole - Razumijevanje novih sigurnosnih izazova"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
viktimološka obilježja ; obiteljsko nasilje ; policija ; prekršaj ; kazneno djelo
(victimological characteristics ; domestic violence ; police ; misdemeanour ; felony)
Sažetak
Recentni intenzivan razvoj zakonske regulative u domaćem zakonodavstvu kojim su jasno definirana prava žrtava kažnjivih radnji ojačao je položaj žrtve u postupovnom i izvanpostupovnom pogledu. Dodatna je vrijednost zakonodavnih novina što se njima potakla međuresorna suradnja društvenih subjekata koji sudjeluju u procesu zaštite žrtava obiteljskog nasilja. Za procjenu praktične primjenjivosti navedenih zakonodavnih novina, svakako je nužno poticati propitivanja kako sa znanstvenog tako i praktičnog aspekta. Svrha prikazanog rada je doći do viktimoloških spoznaja vezanih uz nasilje u obitelji koje bi poslužile kao vjerodostojni alat za usmjeravanje postojeće društvene reakcije na problem obiteljskog nasilja, posebno s policijskog aspekta, kao i za prevencijske programe. Istraživanje čiji rezultati su prikazani u ovom radu imalo je cilj utvrditi viktimološka obilježja nasilja u obitelji, te u tim obilježjima utvrditi razlike u odnosu na pravnu kvalifikaciju događaja. Uzorak su činila ukupno 173 policijska predmeta, od čega se 88 slučajeva odnosilo na prekršaj nasilničkog ponašanja u obitelji (čl. 10. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji) te 85 na kazneno djelo nasilja u obitelji (čl. 179.a Kaznenog zakona), a u prikupljanju podataka korištena su dva upitnika koji su kreirani za potrebe ovog istraživanja – jedan upitnik na kazneno djelo nasilja u obitelji te jedan upitnik za prekršaj nasilničkog ponašanja u obitelji. Sukladno dobivenim rezultatima utvrđena su viktimološka obilježja žrtava obiteljskog nasilja, te su utvrđene razlike u viktimološkim obilježjima obiteljskog nasilja u odnosu na pravnu kvalifikaciju događaja. Rezultati dobiveni ovim istraživanjem imaju praktični značaj u smislu poticanja kreiranja uputa vezanih uz saznanja o obaveznim viktimološkim obilježjima koje bi trebalo prikupiti u policijskom postupanju u slučajevima obiteljskog nasilja. Znanstveni doprinos istraživanja očituje se u doprinosu aktualnim viktimološkim spoznajama o obiteljskom nasilju, posebice teoretskim raspravama o kriterijima razlikovanja obiteljskog nasilja u smislu njegove pravne kvalifikacije iz viktimološke perspektive.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb,
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti