Pregled bibliografske jedinice broj: 1088057
Usporedba nekada i sada: Zašto je Položaj radničke klase u Engleskoj nakon 175 godina u mnogočemu aktualna kritika današnjice?
Usporedba nekada i sada: Zašto je Položaj radničke klase u Engleskoj nakon 175 godina u mnogočemu aktualna kritika današnjice? // 200 godina Friedricha Engelsa / Višić, Maroje ; Artić, Miroslav (ur.).
Zagreb: Durieux, 2020. str. 137-178
CROSBI ID: 1088057 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba nekada i sada: Zašto je Položaj radničke klase u Engleskoj nakon 175 godina u mnogočemu aktualna kritika današnjice?
(A Comparison Between Then and Now: Why is The Condition of Working Class in England in Many Ways an Actual Critique of Contemporaneity?)
Autori
Višić, Maroje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
200 godina Friedricha Engelsa
Urednik/ci
Višić, Maroje ; Artić, Miroslav
Izdavač
Durieux
Grad
Zagreb
Godina
2020
Raspon stranica
137-178
ISBN
978-953-188-484-6
Ključne riječi
Engels, 200 godina obljetnica, radnička klasa, prekarijat, komunalno stanovanje, Amazon, WeWork, Google, porodiljni dopust, tehnologija, nesigurnost u hrani, capsule hotels pametni gradovi i četvrti
(Engels, 200th anniversary of birth, working class, precariat, communal living, Amazon, WeWork, Google, maternity leave, technology, food insecurity, capsule hotels, smart cities and neighbourhoods)
Sažetak
U tekstu se, povodom dvjestote obljetnice rođenja Friedricha Engelsa, osvrće na njegovu studiju Položaj radničke klase u Engleskoj. Provjerava se podudarnost onog što je navedeno u studiji staroj 175 godina sa današnjicom. Stoga se u tekstu oslanja na novinske napise, službene dokumente, izvješća i statistike, te znanstvene studije. Dakle, za poredbeni prikaz se koriste slični izvori kojima se Engels služio. U tom kontekstu paralele s današnjicom se mogu povući na kroz razmatranje proletarijata i prekarijata, migranata i njihovog doprinosa funkcioniranju neo)kapitalističkog sustava, porodiljne diskriminacije i diskriminacije u trudnoći, smještaja radnika i uvjeta na radu, stambenog prostora i stanovanja, utjecaja tehnološkog načela na arhitekturu i dizajn gradova i četvrti, gladovanja i oskudice u hrani, te i preraspodjele slobodnog i radnog vremena manipulacijom kazaljkama na satu. Ne tvrdi se da su stvari u cijelosti ostale nepromijenjene, ali će se pokazati da one neovisno o napretku u proteklih 175 godina mutatis mutandis opstoje i danas. Stoga se nameće pitanje o kolikom kvalitativnom napretku se može govoriti?
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Sociologija, Filozofija