Pregled bibliografske jedinice broj: 1086778
Vodi li nedostatak poslovne etike u zaštiti okoliša u štetna i neodrživa rješenja?
Vodi li nedostatak poslovne etike u zaštiti okoliša u štetna i neodrživa rješenja? // Održivi razvoj, ekologija i poslovna etika / Koprek, Ivan (ur.).
Zagreb: Filozofsko-teološki Institut Družbe Isusove, 2019. str. 35-50
CROSBI ID: 1086778 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vodi li nedostatak poslovne etike u zaštiti
okoliša u štetna i neodrživa rješenja?
(Does a lack of business ethics in environmental
protection lead to harmful and unsustainable
solutions?)
Autori
Dobrović, Slaven
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Održivi razvoj, ekologija i poslovna etika
Urednik/ci
Koprek, Ivan
Izdavač
Filozofsko-teološki Institut Družbe Isusove
Grad
Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
35-50
ISBN
978-953-231-176-1
Ključne riječi
Kružno gospodarenje otpadom, zaštita okoliša, resursna učinkovitost, kružno gospodarstvo, enciklika Laudato Si, recikliranje, centar za gospodarenje otpadom, EU sredstva, sortirnice, kompostišta
(Circular waste management, Environmental protection, Resource efficiency, Circular economy, Encyclical letter Laudato Si, recycling, waste management center, EU funds, Materials recovery facility, Composting facility)
Sažetak
Za širu hrvatsku javnost prilična je nepoznanica da se nerijetko u programima zaštite okoliša kao tobožnja održiva i ekološka rješenja provode projekti koji to u stvari nisu. Posebna pažnja se posvećuje stvaranju, a kasnije i održavanju lažne slike dobrog utjecaja na društvo i okoliš, pa je medijska obrada kroz tzv. „PR“ službu i usluge od velikog značaja. Medijska prezentacija stoga obiluje inače prihvatljivim općenitostima koji s projektom nemaju konkretne veze, ali kojima se neupućene čitatelje navodi na željeni, ali ujedno krivi zaključak. Pritom nije problem ni činjenica da se radi o projektima financiranim iz EU strukturnih projekata pa je jasno da se radi o šire povezanim poslovnim interesima koji očito nisu podudarni s općim interesima niti odgovaraju javnim projektnim novcem medijski oblikovanoj slici. Najzapaženiji primjer ovakvog neetičnog ulaganja je javnim novcem novosagrađeni centar za gospodarenje otpadom Marišćina u blizini Rijeke koji osim što nije uopće usmjeren ultimativnom cilju gospodarenja otpadom današnjice - recikliranju, njegov rad vrvi tehničko-tehnološkim poteškoćama te rezultira štetnim emisijama mnogih zagađivala što uvijek ima svoje okolišne i zdravstvene posljedice. Nasuprot ovom poslovnom pristupu, koji u nedostatku poslovne etičnosti svoj cilj dijametralno udaljuje od javnog interesa očitovanog u ekonomskoj i ekološkoj kvaliteti komunalnog rješenja, na raspolaganju su istinski održiva rješenja u kojima su poslovni i etički ciljevi podudarni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Slaven Dobrović
(autor)