Pregled bibliografske jedinice broj: 1086263
CITOTOKSIČNOST SESKVITERPENSKIH LAKTONA CINAROPIKRINA I KOSTUNOLIDA
CITOTOKSIČNOST SESKVITERPENSKIH LAKTONA CINAROPIKRINA I KOSTUNOLIDA, 2020., diplomski rad, diplomski, Kemijsko tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 1086263 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
CITOTOKSIČNOST SESKVITERPENSKIH LAKTONA CINAROPIKRINA I
KOSTUNOLIDA
(Cytotoxic activity of sesquiterpene lactones cynaropicrin and
costunolide)
Autori
Katarina Jovanović
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Kemijsko tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
25.09
Godina
2020
Stranica
55
Mentor
Ivana Carev
Ključne riječi
cinaropikrin, kostunolid, MTT test, seskviterpenski laktoni.
(cynaropicrin, costunolide, MTT test, sesquiterpene lactone)
Sažetak
Seskviterpeni su prirodni kemijski spojevi koji su po svojoj kemijskoj strukturi C-15 terpenoidi. Pojavljuju se kao ugljikovodici ili u oksidiranoj formi kao alkoholi, aldehidi, kiseline ili laktoni u prirodi. Važni su sastojci biljnih ekstrakata i esencijalnih ulja koja imaju značajnu primjenu u medicinskim, mirisnim pripravcima ili sapunima. Seskviterpenski laktoni posjeduju značajna biološki aktivna svojstva koja mogu biti od iznimne koristi u liječenju mnogih bolesti. Mogu imati protuupalan, antitumorski, antimikrobni, učinak na živčani i kardiovaskularni sustav i druge biološke učinke. Od biološke aktivnosti značajan je njihov citotoksični, antitumorski učinak na ljudske stanice. Citotoksični učinak vezan je za α, β-nezasićenu karbonilnu strukturu kao što je α-metilen-γ-lakton, odnosno α, β-nezasićeni ciklopentanon ili konjugirani ester. Seskviterpenski laktoni cinaropikrin i kostunolid mogu se izolirati iz biljaka porodice Asteracea, posebno iz biljaka njezinog roda Centaurea. Dobro je poznat i značajan njihov citotoksični učinak dokazan u brojnim istraživanjima. U ovom radu tesitan je citotoksičan učinak seskviterpenskih laktona cinaropikrina i kostunolida na ljudske stanice fibroblaste. Pomoću MTT testa utvrđena je viabilnost stanica. Pokazali smo da je potrebno testirati koncentracije cinaropikrina više od 2, 890 μM i kostunolida više od 21, 500 μM kako bismo postigli vrijednosti inhibicije rasta stanica niže od 50%. Testiranja cinaropikrina pokazala su da manje koncentracije imaju i pozitivan učinak na rast stanica fibroblasta, te su potrebna dodatna istraživanja kako bismo utvrdili o kakvom se učinku i mehanizmu aktivacije radi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-6897 - Istraživanje bioaktivnih spojeva iz dalmatinskog bilja: njihov antioksidacijski karakter i utjecaj na enzimsku inhibiciju i zdravlje (BioActCom) (Miloš, Mladen, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Ivana Carev
(mentor)