Pregled bibliografske jedinice broj: 1085312
Apoptotičko djelovanje određenih biološki aktivnih spojeva na TCCSUP staničnu liniju karcinoma mokraćnog mjehura
Apoptotičko djelovanje određenih biološki aktivnih spojeva na TCCSUP staničnu liniju karcinoma mokraćnog mjehura, 2019., diplomski rad, preddiplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 1085312 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Apoptotičko djelovanje određenih biološki aktivnih spojeva na TCCSUP staničnu liniju karcinoma mokraćnog mjehura
(Apoptotic effect of selected biologically active compounds on TCCSUP urinary bladder cancer cell line)
Autori
Alerić, Anđelo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
26.09
Godina
2019
Stranica
56
Mentor
Radan, Mila
Ključne riječi
apoptoza ; TCCSUP ; protočna citometrija ; tumor mokraćnog mjehura ; timokinon ; farnezol
(apoptosis ; TCCSUP ; flow cytometry ; urinary bladder cancer ; thymoquinone ; farnesol)
Sažetak
Cilj ovog završnog rada bio je ustanoviti apoptozu induciranjem pomoću određenih spojeva (timokinon, farnezol, nerolidol, tujopsen i fitol) na TCCSUP staničnu liniju humanog karcinoma mokraćnog mjehura pomoću protočne citometrije. Apoptoza ili programirana smrt stanice je jako važan fiziološki proces u očuvanju homeostaze. Istraživanja apoptoze su veoma popularna u opisivanju djelovaja mnogih biološki aktivnih spojeva . Danas postoje mnoge različite analitičke metode i tehnike kojima se koriste znanstvenici za praćenje svakog koraka apoptoze, to su na primjer, protočna citometrija, fluorescentna mikroskopija i ostali. Rad se sadrži od eksperimentalnog dijela u kojem se korištena stanična linija raka mokraćnog mjehura tretira s otopinama odabranihspojeva. Nadalje stanice su se bojale specifičnim fluorokromima. Primarno bojilo je antikoagulacijski Ca2+-ovisan protein Aneksin V konjugiran sa fluorescein izotiocijanatom. Taj se konjugat, reverzibilno veže za fosfatidilserin, koji je translociran sa unutarnjeg sloja na vanjski sloj stanične membrane i tako daje zelenu fluorescenciju. U kasnoj apoptozi, stanična membrana postane propusna za sekundarno bojilo propidij-jodid koji se veže za DNA, dajući crvenu fluorescenciju. Nakon toga, protočna citometrija se koristi za svaki uzorak da se odredi koliko je stanica živo, u apoptotozi i/ili nekrotično.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-6897 - Istraživanje bioaktivnih spojeva iz dalmatinskog bilja: njihov antioksidacijski karakter i utjecaj na enzimsku inhibiciju i zdravlje (BioActCom) (Miloš, Mladen, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Mila Radan
(mentor)