Pregled bibliografske jedinice broj: 1085251
Povezivanje majke i dojenčeta: uloga majčinog mentalnog zdravlja i dojenačkog temperamenta
Povezivanje majke i dojenčeta: uloga majčinog mentalnog zdravlja i dojenačkog temperamenta // 22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka / Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2020. str. 49-49 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1085251 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezivanje majke i dojenčeta: uloga majčinog
mentalnog zdravlja i dojenačkog temperamenta
(Mother-infant bonding: the role of maternal mental
health and infant temperament)
Autori
Tolja, Renata ; Nakić Radoš, Sandra ; Brekalo, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Dani psihologije u Zadru - Knjiga sažetaka
/ Burić, Irena ; Banai, Benjamin ; Macuka, Ivana ; Šimić, Nataša ; Tokić, Andrea ; Vidaković, Marina - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2020, 49-49
Skup
22. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 01.10.2020. - 03.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
poslijeporođajna depresija ; povezivanje ; anksioznost ; temperament
(postpartum depression ; bonding ; anxiety ; temperament)
Sažetak
Povezivanje između majke i djeteta odnosi se na ranu emocionalnu vezu između majke i dojenčeta. Na njega utječu neki aspekti majčinskog mentalnog zdravlja, no rezultati dosadašnjih istraživanja o ulozi depresivnosti i anksioznosti za povezivanje majke i dojenčeta nisu dosljedni. Nadalje, neka su istraživanja pokazala da povezivanju mogu pridonositi i temperament dojenčeta i kvaliteta partnerske veze, ali su prethodna istraživanja ispitivali ove odnose samo do djetetovih 6 mjeseci. Stoga je cilj ovog istraživanja bio utvrditi povezanost majčinih simptoma depresije i anksioznosti nakon porođaja, dojenačkog temperamenta i kvalitetu partnerskog odnosa s povezivanjem majke i dojenčeta. Online upitnik ispunila je ukupno 241 majka novorođenčadi u dobi od 1 do 12 mjeseci. Sudionice su ispunjavale Upitnik povezivanja nakon porođaja (PBQ), Edinburški upitnik poslijeporođajne depresivnosti (EPDS), subskala anksioznosti iz Skale depresivnosti, anksioznosti i stresa (DASS), Upitnik karakteristika dojenčeta (ICQ) i Upitnik percepcije kvalitete bračnog odnosa (UPKBO). Hijerarhijske regresijske analize su pokazale da je viša majčina depresivnost, ali ne i anksioznost, značajan prediktor slabijeg povezivanja s djetetom. Teški i nepredvidljivi temperament dojenčeta također je značajan prediktor slabijeg povezivanja. Međutim, slabija kvaliteta partnerske veze značajan je prediktor slabijeg povezivanja, ali samo kod majki koje nemaju izražene simptome depresije. S obzirom na važnost posebice majčine depresivnosti i dojenačkog temperamenta za slabije povezivanje majke i dojenčeta, ovi rezultati mogu poslužiti za ranu intervenciju i smanjenje rizičnih čimbenika kako bi se spriječio razvoj takvih poteškoća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb