Pregled bibliografske jedinice broj: 1084480
Principi izvrsnosti u unaprjeđenju kvalitete zdravstvene zaštite i kontroli bolničkih infekcija – iskustva diplomiranih medicinskih sestara u svakodnevnoj praksi
Principi izvrsnosti u unaprjeđenju kvalitete zdravstvene zaštite i kontroli bolničkih infekcija – iskustva diplomiranih medicinskih sestara u svakodnevnoj praksi // Knjiga sažetaka 1. konferencije zdravstvenih zdravstvenih profesija
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2016. str. 184-184 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1084480 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Principi izvrsnosti u unaprjeđenju kvalitete
zdravstvene zaštite i kontroli bolničkih
infekcija – iskustva diplomiranih medicinskih
sestara u svakodnevnoj praksi
(Principles of excellence in improving the
quality of health care and control of
nosocomial infections - the experience of
graduate nurses in everyday practice)
Autori
Kolundžić, Smiljana ; Kranjčević-Ščurić, Mihaela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka 1. konferencije zdravstvenih zdravstvenih profesija
/ - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2016, 184-184
ISBN
978-953-6239-52-8
Skup
1 . Međunarodna konferencija zdravstvenih profesija i 15. međunarodna konferencija medicinskih sestara i tehničara "Izazovi zdravstvenih profesija u novoj epohi"
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 28.04.2016. - 29.04.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
izvrsnost, kvaliteta, kontrola infekcija, diplomirana medicinska sestra
(excellence, quality, infection control, graduate nurse)
Sažetak
Iskustva prve generacije diplomiranih medicinskih sestara i tehničara sa specijalističkog diplomskog stručnog studija Menadžment u sestrinstvu unazad gotovo deset godina u Republici Hrvatskoj svjedoče o primjeni stečenih kompetencija u svakodnevnoj praksi u svrhu kontinuiranog unaprjeđenja izvrsnosti na području kvalitete zdravstvene zaštite pacijenata. Kvaliteta zdravstvene njege i zdravstvene zaštite u širem smislu uključuje osiguranje sigurne i učinkovite prevencije i kontrole infekcija povezanih sa zdravstvenom skrbi. Diplomirane medicinske sestre, zaposlene u punom radnom vremenu na području kontrole bolničkih infekcija i kontinuiranog unaprjeđenja kvalitete zdravstvene zaštite, nastoje sačuvati entuzijazam i promovirati važnost pružanja kvalitetne skrbi u uvjetima ograničenih materijalnih i ljudskih resursa, što predstavlja najveći izazov današnjice na putu osiguranja izvrsnosti u svakodnevnom radu. Primjena stečenih kompetencija na studiju Menadžment u sestrinstvu očituje se kroz implementaciju aktivnosti i principa za osiguranje izvrsnosti u svakodnevnom radu na području kontrole infekcija i unaprjeđenja kvalitete zdravstvene zaštite. Izvrsnost podrazumijeva pružanje sigurne, učinkovite i etičke skrbi korisnicima. Aktivnosti za osiguranje izvrsnosti mehanizmi su sustavne podrške osoblju kroz nadzor procesa pružanja skrbi i osiguranja radnih uvjeta, unaprjeđenje komunikacije i procesa prijenosa informacija, savjetodavnu i edukacijsku podršku te liderstvo na području kontrole infekcija i kvalitete u službi promocije profesionalnog sestrinstva. Svakodnevna izvrsnost diplomiranih medicinskih sestara u kontroli infekcija i kvaliteti zdravstvene zaštite očituje se kroz rješavanje etičkih dilema u upravljanju neželjenim događajima i razvijanju kulture sigurnosti te poticanju svih zaposlenika bolnice na rad u skladu sa standardima kvalitete i etičkim principima. U kontekstu mogućeg jaza između stvarnih uvjeta u zdravstvenom sustavu i idealnih etičkih vrijednosti moguće su brojne zamke na putu ka izvrsnosti. Fokus na kvantiteti medicinskih sestara, sigurnosti kao minimalnom standardu kvalitete i aktivnostima za poboljšanje kvalitete kao obvezi zdravstvenih radnika, a ne istinskoj potrebi, sadrži zamke na putu izvrsnosti sestrinske profesije. Kontinuirano unaprjeđenje kvalitete i nastojanje postizanja izvrsnosti u svakodnevnom radu diplomirane medicinske sestre za kontrolu bolničkih infekcija i kvalitetu zdravstvene njege smatraju etičkom obvezom, a na temelju stečenih kompetencija nastoje učinkovito rješavati etičke dileme u svakodnevnoj praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti