Pregled bibliografske jedinice broj: 1084475
Komunikacija u kontroli bolničkih infekcija - iskustvo rehabilitacijskog centra
Komunikacija u kontroli bolničkih infekcija - iskustvo rehabilitacijskog centra // Celostna obravnava pacienta - Holistic approach to the patient / Kregar Velikonja, Nevenka (ur.).
Novo Mesto: Fakulteta za zdravstvene vede Novo mesto/Faculty of Health Sciences Novo mesto, 2018. str. 280-285 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1084475 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komunikacija u kontroli bolničkih infekcija
- iskustvo rehabilitacijskog centra
(Communication in the hospital infection control –
rehabilitation centre experience)
Autori
Kranjčević-Ščurić, Mihaela ; Ščurić, Ivica ; Živoder, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Celostna obravnava pacienta - Holistic approach to the patient
/ Kregar Velikonja, Nevenka - Novo Mesto : Fakulteta za zdravstvene vede Novo mesto/Faculty of Health Sciences Novo mesto, 2018, 280-285
ISBN
978-961-94392-0-3
Skup
7. mednarodna znanstvena konferenca Celostna obravnava pacienta = 7th international scientific conference Holistic approach to the patient
Mjesto i datum
Novo Mesto, Slovenija, 16.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
komunikacija, kontrola bolničkih infekcija, multirezistentni mikroorganizmi, rehabilitacijski centar
(communication, hospital infection control, multi-resistant microorganisms, rehabilitation centre)
Sažetak
Ispravna komunikacija ima važnu ulogu u stvaranju i održavanju sigurnog i učinkovitog zdravstvenog sustava. U kontroli bolničkih infekcija postoji potreba brzog prenošenja informacije velikom broju osoba, ali i potreba kontinuiranog i donekle standardiziranog komuniciranja radi održavanja svakodnevne „rutinske“ razine kontrole bolničkih infekcija. Osobito je važna komunikacija među zdravstvenim djelatnicima kada se radi o bolesniku s izoliranim multirezistentnim mikroorganizmima ; potrebna je valjana i pravovremena informacija kako bi se spriječilo njihovo širenje kako unutar ustanove, tako i kod premještaja. Komunikacija u tim slučajevima često poprima marketinški pristup pod motom „cilj opravdava sredstvo“ te se takvi podaci prešućuju, a u nestandardiziranoj popratnoj dokumentaciji se ili ne spominju ili se ne ističu među manje važnim podacima. Anketa provedena među 56 djelatnika rehabilitacijskog centra pokazala je da ih je 98% bilo u kontaktu s pacijentom koji je zahtijevao mjere izolacije, 84% ih je bilo pravovremeno obaviješteno o potrebi kontaktne izolacije, najčešće od odjelne sestre. Kod premještaja pacijenta 87, 5% uvijek propisno i bez tajenja informacija najavi i prikaže podatke o izoliranim rezistentnim mikroorganizmima, a da je taj podatak javljen samo u rijetkim slučajevima kod prijema iz druge ustanove iskustvo je gotovo polovice anketiranih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica