Pregled bibliografske jedinice broj: 1083287
Samoregulacija medija kao indikator demokratskog razvoja društva
Samoregulacija medija kao indikator demokratskog razvoja društva // Modeli razvoja – iskustva drugih i naše mogućnosti, zbornik radova sa međunarodnog naučnog skupa održanog 5. aprila 2019. godine / Abidović, Albina (ur.).
Brčko: Evropski univerzitet Brčko Distrikt ; Evropski univerzitet Kallos Tuzla, 2019. str. 143-160
CROSBI ID: 1083287 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Samoregulacija medija kao indikator
demokratskog razvoja društva
(Media self-regulation as an indicator of democratic
development of society)
Autori
Zekić Eberhard, Nefreteta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Modeli razvoja – iskustva drugih i naše mogućnosti, zbornik radova sa međunarodnog naučnog skupa održanog 5. aprila 2019. godine
Urednik/ci
Abidović, Albina
Izdavač
Evropski univerzitet Brčko Distrikt ; Evropski univerzitet Kallos Tuzla
Grad
Brčko
Godina
2019
Raspon stranica
143-160
ISBN
978-99955-99-48-5
Ključne riječi
samoregulacija medija, sloboda govora, medijska etika, demokracija
(media self-regulation, freedom of speech, media ethics, democracy)
Sažetak
Sloboda govora jedno je od temeljnih ljudskih prava koje se smatra lakmus papirom propitivanja zrelosti i snage demokratskih načela u društvu i državi. Sloboda govora preduvjet je slobodi medija, no riječ je o pravu koje nije apsolutno, te se u ovom kontekstu regulira medijskim zakonima i samoregulacijom medija. Jaka samoregulacija, odnosno etički kodeksi neophodni su ukoliko mediji žele minimalizirati utjecaj zakonskih rješenja i ograničavanja medijskih sloboda od strane zakonodavca. Modeli medijske samoregulacije kreću se od etičkih kodeksa, sudova časti, ombudsmana do vijeća za medije. Najkvalitetnija rješenja medijske samoregulacije nude države kao što su Švedska i Njemačka, a demokratskim promjenama samoregulaciju medija morale su izgraditi i države istočnog bloka. Dio država još uvijek čini se nije shvatio kako je samoregulacija medija neophodna zbog zaštite slobode govora, pa je ona u pojedinim državama potpuno minorizirana, što može biti i pokazatelj demokratske nezrelosti države i društva. Ovaj rad na primjeru četiri države, ”stare” i „nove” demokracije žele pokazati imali li razvoj koncepta samoregulacije medija direktne veze s demokratskom tradicijom i zrelošću, te na koji način samoregulacija medija utječe i na razvoj države i društva u kontekstu zaštite temeljnih ljudskih prava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku
Profili:
NEFRETETA ZEKIĆ EBERHARD
(autor)