Pregled bibliografske jedinice broj: 108229
Učinci gizerozina i histamina na patomorfološke promjene i prisutnost enzima sintaza dušik (II) oksida u tovnih pilića
Učinci gizerozina i histamina na patomorfološke promjene i prisutnost enzima sintaza dušik (II) oksida u tovnih pilića, 2001., doktorska disertacija, Veterinarski fakultet Zagreb, Zagreb
CROSBI ID: 108229 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinci gizerozina i histamina na patomorfološke promjene i prisutnost enzima sintaza dušik (II) oksida u tovnih pilića
(The effects of gizzerosine and histamine on pathomorphological changes and activity of the nitric oxyde sinthase in broilers)
Autori
Herak-Perković, Vlasta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Veterinarski fakultet Zagreb
Mjesto
Zagreb
Datum
20.12
Godina
2001
Stranica
149
Mentor
Grabarević, Željko
Sažetak
Istraženi su učinci gizerozina i histamina na patomorfološke promjene i prisutnost enzima sintaze dušik (II) oksida u tovnih pilića. Ukupno 110 jednodnevnih pilića (Avian 34) podijeljeno u sedam skupina, hranjeno je tijekom pet dana različitim količinama gizerozina (određene HPLC metodom) odnosno histamina. Žovotinje G1, G2, i G3 skupine dobivale su u hrani 0, 63 ; 1, 15 ; i 2, 30 ppm prirodnog gizerozina, a životinje H1, H2, i H3 skupine 100 ; 250 i 500 ppm histamina. Kontrolna skupina dobivala je komercijalnu hranu slobodnu od tih toksičnih tvari. Svakodnevno je praćena klinička slika i žrtvovane životinje iz svake skupine za patološkoanatomsku, patološkohistološku pretragu, imunohistokemijsku i TEM pretragu. Tijekom pokusa uginule su ukuipno tri životinje iz gizerozinskih skupina. Rezultati istraživanja ukazuju da se toksični učinci gizerozina i histamina značajno kvalitativno i kvantitativno razlikuju te uključuju različite patogenetske mehanizme. Toksično djelovanje gizerrozina vjerojatno je posljedica izravnog djelovanje na energetski metabolizam stanice koji dovodi do teških hidropično-vakuolarnih staničnih distrofija što je potvrdila i ultrastrukturalna analiza stanica različitih tkiva. Osnovni mehanizam toksuičnog djelovanja gizerozina vjerojatno je uzrokovan staničnom hipoksijom što je posebno dobro uočljivo kod teških oštećeja crijeva, dok je djelovanje histamina receptorski posredovano. Analiza rezultata imunohistokemijske pretrage na prisutnost sintaze dušik (II) oksida ukazuje da izostanak imunoreaktivnosti u svim tretiranim skupinama životinja treba vjerojatno povezati sa teškim celularnim oštećenjima, a ne sa izravnim djelovanjem gizerozina i histamina na metabolizam tog enzima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina